تبلیغات
بررسی و كارشناسی صنایع موشكی و پدافندی و جنگنده های برتر دنیا - مطالب هفته دوم اسفند 1388
جمعه 14 اسفند 1388

سوالات شما

   نوشته شده توسط: reza sabbaghi    نوع مطلب :سوالات شما ،

سوال 1- آقای مهرداد- من در یک سایت خارجی دیدم ایران تو لیست دارندگان میگ 31 است . می خواستم صحت و سقم اینو بدونم؟

قرارداد خرید نه فقط میگ 31، بلکه ده ها فروند هواپیماهای دیگر از جمله Su-27 و MiG-29A نیز پیشتر بسته شده بود اما متاسفانه زمان تحویل این جنگ افزار ها به شدت به تعویق افتاد.


سوال 2- آقای مرتضی- آیا ازموشک های ضد هوایی مثل سام می توان به عنوان ضد موشک هم استفاده کرد؟

اگر منظورتان رهگیری موشک های بالستیک و یا کروز های میان قاره ای است باید گفت بله با تغییراتی در این موشک ها می توان از آن ها در منظور فوق الذکر نیز استفاده کرد. در ضمن بیشتر ترجیح داده می شود که این کار به وسیله موشک هایی که مخصوص این منظور طراحی شده اند، مثل موشک Arrow-2 ساخت اسرائیل انجام شود.


سوال 3- آقای مرتضی- آیا با موشک دوش پرتاب استینگر یا نمونه مشابه و ظاهراً بهتر ایرانی آن میثاق می توان یک جنگنده مثل F-16 راساقط کرد؟

توجه کنید که همه چیز به رژیم و شرایط پروازی جنگنده پروازی بستگی دارد. اگر هواپیمایی که شما گفته اید در ارتفاع 60 هزار پایی و با سرعت دو ماخ در حال حرکت باشد البته که موشک استینگر نمی تواند کاری از پیش ببرد اما اگر همین جنگنده در ارتفاع پایین و با سرعتی بین 500 تا 900 کیلومتر بر ساعت در حال حرکت باشد شانس اصابت موشک به هدف بسیار زیاد است، خواه این هدف یک جنگنده F-16 باشد خواه یک جنگنده F/A-22 باشد. البته در فرض مرقوم جنگنده F-16 با توجه به ماموریتی که دارد بسیار بعید است که مورد هدف موشک استینگر قرار گیرد و هدف این موشک بیشتر هدف هایی مثل هواپیماهای A-10، Su-25 و Su-39 است.


سوال 4- آقای سوخو 27- چند سال پیش یادم می یاد که اخبارایران گفت چند هواپیمای ترکیه وارد مرز هوایی ایران شدند و با بمباران خود در استان آذربایجان چند تن از هموطنانمان را به شهادت رساندند به نظر شما چرا هیچ واکنشی از پدافند ایران یا هواپیماهای پایگاه تبریز برای دفع آنها صورت نگرفت؟

عدم آمادگی و غافلگیری پایگاه های هوایی اطراف منطقه و در دسترس نبودن تعداد رهگیرهای مورد نیاز برای نبرد با هواپیماهای ترک می تواند از دلایل عدم واکنش ایران به این حمله بوده باشد. در ضمن قطعاً ایران در شرایطی نبوده است که بتواند با یک واکنش غیر منتظره آتش یک جنگ شاید بزرگ را بین خود و ترکیه برافروزد.


سوال 5- آقای سوخو 27- چرا خود آمریکا که سازنده ی موشک فینیکس است به جای استفاده ازسایدوایندر و... در F-15 یا F-18 از موشک فینیکس استفاده نمی کند؟

استفاده از موشک فینیکس در یک هواپیما فقط بسته به جنگنده بودن آن هواپیما نیست. موشک فینیکس و سیستم راداری پیشرفته AN/AWG-9 به صورت مکمل همدیگر یک سیستم تسلیحاتی یکپارچه هستند و در هر هواپیمایی که موشک فینیکس در آن استفاده شود لازم است سیستم راداری سنگین وزن، پیچیده و گرانقِمت AN/AWG-9 نیز به کار گرفته شود تا موشک فینیکس بتواند هدف گیری کرده و به سوی هدف روانه شود. بنابراین نصب این موشک روی هر جنگنده ای امکان پذیر نیست.


سوال 6- آقای سوخو 27- آیا این صحت دارد که (در بعضی از اخبار آمده است) برخی کارشناسان برتری بعضی از موشک های هوا به هوا ی روسی را بر نمونه های آمریکایی تایید کرده اند ولی این طور که ازمقالات شما به عنوان یک فرد آشنا برداشت میشود همیشه برتری را به بر نمونه های آمریکایی می دهید. اگر می شود با یک مقایسه ی کلی مطلب را روشن کنید؟

خواه یا ناخواه در دوران پس از جنگ جهانی دوم که جنگ سرد و رقابت شدید تسلیحاتی بین آمریکا و شوروی شروع شد، تا سال های نزدیک به فروپاشی شوروی در بیشتر موارد برتری تکنولوژیکی تسلیحات ساخته شده از سوی دو طرف با آمریکا بوده و این چیزی است که بر هیچ کس پوشیده نیست. اما در دوران پس از اتحاد جماهیر شوروی-USSR گاهاً تسلیحاتی که از سوی روس ها به دنیای تجهیزات نظامی معرفی می شود از نمونه های آمریکایی برتر است و این هم حقیقتی است که بر کسی پوشیده نیست. در حال حاضر شاید بتوان از نظر فناوری ساخت دو طرف را تقریباً در یک سطح قرار داد.


سوال 7- آقای فرید- اگر ممکن است درباره درگیری میراژ های عراقی و تامکتهای ایرانی در دوره جنگ اطلاعاتی ارائه دهید. ظاهرا تنها هواپیمای عراقی که قادر به سرنگونی تامکتهای ایرانی شد این هواپیما بوده اگر ممکن است دلیل آن را ارائه دهید آیا این مسئله دلیل بر برتری میراژ F1 بر تامکت است؟

تامکت های ایران همانطوری که می دانید از نوع A هستند. تامکت های مدل A همگی مجهز به موتورهای TF-30-P414A هستند که این موتورها در حقیقت به اندازه کافی نیرومند نیستند که بتوانند هواپیمای F-14 را در نبرد های نزدیک به قدرت و سرعت کافی برسانند. در چند مورد محدود شکار تامکتی که توسط میراژهای عراقی صورت گرفته است نبردها بسیار نزدیک بوده است، یعنی همان جایی که سنگینی وزن بسیار تامکت و قدرت نسبتاً کم موتورهای آن مزید بر علت می شوند و همگی دست به دست هم می دهند تا شکست تامکت در نبردهای داگفایت رقم بخورد. اما باید خدمتتان عرض کنم که در مقابل دو یا سه فروند تامکت ایرانی که به وسیله میراژهای عراقی ساقط شدند میراژهای عراقی بسیاری مغلوب موشک فینیکس شدند. جالب است بدانید که در یکی از نبردهای هوایی تامکت ایرانی توانست تنها با شلیک یک فروند موشک فینیکس چهار فروند میراژ عراقی را که در فرمیشن نزدیک به هم پرواز می کردند را ساقط سازد.


سوال 8- آقای ابرام- شما گفتید که اگر محدودیت انتن رادار F-14 نبود محدوده 700 کیلومتر را می تواند اسکن کند این کار چگونه امکان پذیر هست؟

رادار AN/AWG-9 توانایی اسکن شعاع 700 کیلومتری را دارد و منظور از این گفته این بود که آنتن رادار F-14 در دماغه هواپیما قرار گرفته است و در دماغه هواپیما نیز فضا به شدت محدود است. به همین دلیل طراحان مجبور شده اند که آنتن رادار را کوچکتر از حد معمول طراحی کنند که همین مسئله باعث کاهش برد رادار به نصف شده است.


سوال 9- آقای داوود-  آیا موشک فاطر با موشک AIM-9X مدل پیشرفته سایدوایندر می تواند رقابت کند و ایران از موشک آمرام هم استفاده می کند؟

موشک فاطر از همان بدنه و موتور موشک های سایدوایندر AIM-9P2 استفاده می کند اما دارای اویونیک کاملاً جدید و به روزی است. در مقابل موشک AIM-9X علاوه بر اویونیک جدید داری طراحی نوین و البته موتور جدید با برد بیشتر می باشد که از این لحاظ موشک AIM-9X یک مرتبه بالاتر از فاطر قرار می گیرد. در ضمن ایران موشک آمرام یا AIM-120 را در اختیار ندارد.


سوال 10- آقای علی-  لطفا بفرمایید که دقت موشک فینیکس در چه حد است؟

در تست های اولیه شرکت هیوز یعنی شرکت سازنده AIM-54 که انجام شد از شش موشک فینیکس شلیک شده همزمان به سمت شش هدف مصنوعی از انواع مختلف جنگنده، بمب افکن و هواپیماهای دیگر، چهار فروند از موشک ها اهداف را به طور کلی نابود کردند که نشان از دقتی برابر با 84% دارد. شرکت هیوز اعلام کرد که عدم اصابت دو موشک دیگر به اهداف تعیین شده به دلیل استفاده از اهداف پرنده یا Drone بوده است. یعنی اگر در شرایط عادی و با هواپیماهای واقعی این تست ها انجام می شد قطعاً کلیه موشک ها به اهدافشان برخورد می کردند.


سوال 11- آقای علی- از بین هواپیماهای ایرانی به جز MiG-29A کدامیک قدرت مانور بهتری دارند؟

هواپیماهای F-5E که در اختیار نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران می باشند پس از میگ 29 مانورپذیرترین جنگنده های حاضر در نیروی هوایی کشورمان هستند.


سوال 12- آقای علی- سطح مانورپذیری F-14 در چه حد است؟

هواپیمای F-14 به دلیل سنگینی وزن که آن هم خود نتیجه استفاده از سیستم بال های متغیر و سیستم های راداری سنگین است و البته بزرگی اندازه و ابعاد هواپیما از نظر مانورپذیری در سطح متوسط است. البته این مسئله در مورد F-14A که از موتورهای ضعیف نیرو می گیرد صدق می کند. در مدلهای +A و B و D به استفاده از موتورهای GE-F110 ساخت جنرال الکتریک این مسئله تقریباً حل شده و مانورپذیری F-14 از مدل های مذکور به مراتب بهتر است.


سوال 13- اقای امین-  آیا رادار MiG-31 با رادار F-14 برابری می کند؟

ایکاش می گفتید که منظورتان کدام مدل هواپیمای MiG-31 است. در مورد میگ MiG-31 مدل های اولیه باید گفت که رادار زاسلون SBI-16 را بسیاری کپی ناقصی از همان رادار تامکت AN/AWG-9 می دانند. این رادار توانایی شناسایی ده هدف همزمان و حمله به چهار عدد آن ها به صورت همزمان را داراست که در مقابل شناسایی 24 هدف و حمله به 6 عدد به صورت همزمان رادار F-14 یک مرتبه پایین تر است. اما در هواپیمای MiG-31BM برد رادار زاسلون به بیش از 400 کیلومتر افزایش یافته و توانایی شناسایی اهداف از 10 هدف به 24 هدف و توانایی حمله از 4 هدف به 6 هدف افزایش یافته است که توانایی مشابهی نسبت به F-14 را به میگ MiG-31 می دهد. البته باید گفت که رادار میگ 31 تا حدودی توانایی شناسایی هواپیماهای استیلث یا خفاکار را نیز دارد که بدین وسیله برتری خود را اثبات می کند. البته باید این مسئله را هم در نظر گرفت که F-14 محصول سال 1969 و میگ MiG-31 محصول سال 1985 است و همین مهر تاییدی است بر پشت سر آمریکا حرکت کردن شوروی سابق در ساخت تجهیزات نظامی.


سوال 14- آقای داوود- برد موشک هوا به هوای R-37 چه قدر است و دوربردترین موشک هوا به هوا چیست؟

موشک AA-X-13 آرو یا R-37 ساخت شرکت ویمپل که موشکی تقریباً بر پایه موشک AA-9 آموس می باشد دارای بردی بیش از 300 کیلومتر است. این موشک برای هواپیمای MiG-31M طراحی شده است که در صورت به تولید انبوه رسیدن و استفاده گسترده از این موشک باید گفت که این موشک دوربرد ترین موشک هوا به هوای جهان خواهد بود و موشک AIM-54C نیز در مقام دوم قرار می گیرد.


سوال 15- آقای داوود- آیا ایران از موشک R-37 استفاده می کند؟

خیر، ایران و هیچ یک از کشورهای دنیا در حال حاضر موشک R-37 را در اختیار ندارند چرا که این موشک هنوز در خود روسیه مورد استفاده انبوه نیست.


سوال 16- آقای محمد رضا- چگونه فرانسه به ما پیشنهاد خرید تسلیحاتی می دهد در حالی که ما از طرف بیشتر کشورهای غربی در تحریم هستیم؟

دوست عزیز، در حقیقت فروش تسلیحات عمده، موثر و استراتژیک به ایران تحریم شده است و فروش موشک های هوا به هوای مسئله ساز نیست. با وجود همه ی تحریم ها، توانایی ایران به سطحی رسیده است که تقریباً نیازی به غرب نداشته باشیم.


سوال 14- آقای محمد رضا- به طور کلی منظور از اویونیک چیست؟

اویونیک یا Avionic ترکیبی از دو کلمه Aviation و Electronic است که به طور خلاصه اویونیک خوانده می شود و منظور از این کلمه به طور عمده، تجهیزات الکترونیکی یک هواپیماست که البته خود شامل بخش های بسیار مختلفی می شود.


سوال 15- آقای محمد رضا- چرا هواپیماهای سوخو-22 و میگ-23 که سرعت و ارتفاع پروازی انها مانند میگ-29 است در کل هواپیماهای خوبی نیستند؟

باید گفت که فقط سرعت و ارتفاع پروازی نیست که برتری یک جنگنده بر جنگنده دیگری را مشخص می کند. برای مثال MiG-25 در حالی که سریعترین هواپیمای عملیاتی جهان است اما از قابلیتهای چندان چشمگیری برخوردار نیست و در مقابل بسیاری از جنگنده های دیگر ضعیف و ناتوان است. عواملی چون مانورپذیری، برد رادار، قدرت رادار، موتورها، برد هواپیما، تجهیزات قابل حمل، بقاپذیری و ... همه وهمه از عوامل بسیار تاثیر گذاری در برتری جنگنده ها هستند و در بسیاری از موارد مقایسه سرعت و ارتفاع پرواز را شاید اصلاً مد نظر قرار ندهند. البته این مسئله بسته به ماموریت هواپیما متغیر است.


سوال 16- اقای حامد- شکاری فانتوم را در حال حاضر چه کشورهای در اختیار دارند و به صورت عملیاتی از ان استفاده می کنند؟

کشورهای زیادی از جمله آمریکا، انگلیس، ایران، ترکیه، یونان، آلمان، استرالیا، مصر، اسرائیل و ... هواپیمای F-4 Phantom را در اختیار دارند. این هواپیما در کشورهایی مثل آمریکا و انگلیس در حال حاضر بازنشسته شده است اما در کشورهایی نظیر ایران، آلمان، مصر، ترکیه و ... این جنگنده هنوز هم به کار خود ادامه می دهد.


سوال 17- آقای داوود- در جریان مورد هدف قرار دادن F-4E ایرانی توسط F-15C عربستان یعنی عربستان هیچ اخطاری به F-4 ایرانی نداده و اگر اخطار داده F-4 های ایران اطاعت نکردند؟

دوست عزیز ظاهراً خبری از اخطار به هواپیماهای ایرانی نبوده است، چرا که خود خلبان ها با تجربه ای که دارند می دانند نبرد هوایی با هواپیمایی که قابلیت هایی به مراتب بیشتر از هواپیمای آن ها دارد به مثابه خودکشی است. هیچ خلبانی در شرایط جنگی یک هواپیما را فقط به قیمت خودخواهی خود و البته آزمایش اینکه قدرت هواپیمای خودی بیشتر است یا نه فدا نمی کند.


سوال 18- آقای محمد- جنگنده ها برای پرواز شبانه به چه تجهیزاتی احتیاج دارند و وضعیت ایران از این نظر چطوره (بخصوص F-4 ها و F-5 هامون)؟

به طور کلی چه هواپیماهای جنگنده و چه هواپیماهای سیویل یا غیر نظامی برای پرواز کور که شامل پرواز در شب و پرواز در آب و هوای بسیار نامناسب با دید محدود می باشد به تجهیزات ناوبری غیر چشمی از جمله VOR و پرواز تحت قوانین IFR که قوانین لازم برای پرواز در شرایط پرواز کور است نیاز دارند. فرود های ILS و تجهیزات مربوط به آن نیز که در طی پروازهای IFR صورت می گیرد از جمله همان امکانات و تجهیزاتی است که هواپیماها برای پروازهای کور احتیاج دارند. در ضمن خلبانی که پروازهای کور به او واگذار می شود باید حتماً گواهینامه پرواز کور یا Instrument Rating را داشته باشد. هواپیماهای ایرانی هم از این قاعده مستثنی نیستند و قابلیت پرواز کور را نیز دارا هستند اما در مورد هواپیمای F-5 باید گفت که پروازهای شبانه و تحت شرایط جوی نامناسب عموماً به این هواپیما واگذار نمی شود.


سوال 19-آقای علیپور- یک سوالی که برام از زمان رزمایش پیامبر اعظم باقی مونده ازمایش موشکی بود که گفته شد نیازی به سیستم OTHT نداره می خواستم بدون این چه سیستمی هست و بود و نبودش به چه درد می خورد و چه کاربردهایی دارد؟

سیستم OTHT یا Over The Horizon Targetting یک سیستم هدایتی و هدف گیری موشک است که می تواند به جای هدایت ماهواره ای به کار گرفته شود. ظاهراً در موشکی که ایران آزمایش کرده بود نیاز به این سیستم هدایتی پیچیده از بین رفته است.


سوال 20- آقای اسی- ایران از چه هلی کوپتر هایی استفاده می کند؟ و آیا ایران هلی کوپتر روسی خریداری کرده است؟

ایران در حال حاضر از هلیکوپتر های AB-206، AB-204، AB-214، CH-47، AH-1J و Mi-17 استفاده می کند. بله، ایران هلیکوپتر روسی نیز خریداری کرده که نمونه آن Mi-17 ساخت شرکت میل می باشد که در اختیار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.


 


سوال 21- آقای احمد- در حال حاضر ایران چه نوع هلیکوپتر جنگی دارد آیا از روسیه هیلکوپتر خریده یا در نظر نداره؟

در حال حاضر ایران تنها هلیکوپتر AH-1J کبرا را به عنوان تنها هلیکوپتر جنگی در اختیار دارد. مذاکراتی برای خرید Mi-35 انجام شده است که البته نتیجه آن هنوز مشخص نیست.


سوال 22- آقای حمید رضا-  این راست است که ایران قبل از انقلاب بزرگترین ناوگان سوخت رسان هوائی را داشته است؟

صحیح است. علاوه بر دارا بودن بزرگترین ناوگان سوخترسانی هوایی، تمرینات سوختگیری هوا به هوای بسیار گسترده ای هم هر روزه توسط خلبانان ایرانی انجام می شد که به این ترتیب مهارت این خلبانان در دنیا در سوختگیری های AA زبانزد بود. در بعضی از شرایط یک خلبان گاه در روز پنج بار اقدام به سوخت گیری هوایی می کرد. هنوز هم ایران یکی از بهترین ناوگان های سوخترسانی را در منطقه دارد.


سوال 23- آقای محمد رضا- تغییرات صورت گرفته در هواپیمای  سوخو-39 نسبت به سوخو-25 چیست؟

کاکپیت پیشرفته، سیستم HUD جدید، توانایی حمله به اهداف زمینی با سرعت بالا مانند قایق های سرعتی، افزایش توانایی های هوا به هوا، عملکرد و کارایی و مانورپذیری فوق العاده در سرعت های پایین و ارتفاع پایین، محافظ 100% جان خلبان و تجهیزات حیاتی هواپیما در مقابل گلوله های توپ 30mm و ... از تفاوت های Su-39 نسبت به Su-25 است.
سوال 23- آقای امین- در یک جنگ هوایی بین یک F-14 و F-15 یا F-16 برتری به نفع کدام هواپیما است البته فراموش نکنیم که f-14 موشک فینیکس داشته باشد.

شما فاصله درگیری را ذکر نکرده اید. اگر نبرد در فاصله نزدیک صورت گیرد به دلیل تنبلی نسبی تامکت نسبت به F-15 و F-16 به احتمال فراوان تامکت مغلوب خواهد شد اما در فواصل دور به دلیل استفاده از موشک فینیکس با هر شرایطی تامکت برنده میدان خواهد بود.


سوال 24- آقای امین-  آیا ایران توانسته موشک فینیکس یا همان ستار را بسازد و به تولید انبوه برساند؟

بله ایران توانسته است در تعداد محدود موشک فینیکس را به روش مهندسی معکوس بازسازی کند.


سوال 25- آقای افشین- چرا بعضی از هواپیماها یک موتور دارند و بعضی دو موتور در حالی که هواپیماهایی که دو موتور دارند می توانند با یک موتور هم خود را به پایگاه برسانند ولی در هواپیماهای تک موتوره این قانون صدق نمی کند؟

یک موتوره یا دو موتوره یا چند موتوره بودن هواپیما با توجه به وزن هواپیما، ماموریت هواپیما، ارتفاع پروازی، سرعت هواپیما و ... تعیین می شود. گاهی به دلیل سبکی وزن هواپیما و نیرومند بودن پیشرانه های جدید هواپیماهایی مانند F-16 به صورت تک موتوره ساخته می شوند که این تک موتوره بودن خود مزایایی را به دنبال دارد. اگر هواپیما دو موتوره باشد، خلبان می تواند بر قدرت دو موتور اتکای بیشتری داشته باشد چرا که با از دست دادن یک موتور بازهم امکان بازگشت به فرودگاه از بین نمی رود.


جمعه 14 اسفند 1388

سوالات شما

   نوشته شده توسط: reza sabbaghi    نوع مطلب :سوالات شما ،


سوال 26- آقای فرزاد- آیا یک ایرانی می تواند وارد ارتش و نیروی هوایی یک کشور دیگر بشود؟

در صورت دارابودن تابعیت کشور مورد نظر مشکلی برای ورود به ارتش و نیروی هوایی وجود ندارد. البته قوانین کشورهای مختلف با هم تفاوت دارد و برای آگاهی بیشتر باید از منابع دیگر هم کسب خبر کنید.


سوال 27- آقای احمد- چند ماه پیش در مجله نوآور خواندم که یک هواپیما جنگی ولی شخصی ساخته شده و پرواز می کند. می خواستم بدانم این چطور امکان پذیر است آیا در ایرن نیز همچین امکانی هست؟

در خارج از کشور و برای مثال در آمریکا کسانی هستند که هواپیماهای جنگی MiG-29 و Su-27 را در پایگاه هوایی کوچک خودشان پرواز می دهند که البته این کار با اجازه دولت و نیروی هوایی آن کشور صورت می پذیرد و هواپیماهای مذکور هم حق حمل هیچ گونه تسلیحاتی را ندارند. البته که این کار در ایران امکان پذیر نیست چرا که ساخت و پرواز هواپیماهای کوچکتر و حتی گلایدر هم نیاز به اجازه نامه مخصوص دارد.


سوال 28- آقای احمد- اگر یک هواپیما بخواهد از گزند رادارهای دشمن در امان بماند باید در چه ارتفاعی پرواز کند؟

معمولاً این کار با پرواز در ارتفاع پایین صورت می گیرد چرا که معمولاً عوارض طبیعی زمین مانع از رسیدن امواج پر انرژی راداری به هواپیما می شوند و بدین وسیله هواپیما توسط رادار شناسایی نمی شود. در زمان های گذشته پرواز نزدیک به زمین برای پنهان شدن از دید رادار نیازمند دقت و البته به جان خریدن خطرات بسیاری بود اما در هواپیماها و جنگنده های جدید با رادارهای TFR-Terrain Following Radar با اسکن عوارض زمین تا فاصله 60 کیلومتری، سیستم های کامپیوتری در حالت اتوماتیک هواپیما را در ارتفاعی بسیار نزدیک به زمین و به دور از هر گونه خطری هدایت می کنند.


سوال 29- آقای امین- من دیپلم فنی و حرفه ای دارم و فوق دیپلم مکانیک خودرو را هم گرفتم نمی دانم می دانید یا نه فوق دیپلم مکانیک خودرو معادل دیپلم ریاضی و فیزیک است آیا من با این فوق دیپلم می توانم برای خلبانی نظامی امتحان بدهم در ضمن 19 سال بیشتر هم ندارم؟

بله اگر شرایطتان مشابه چیزی است که نوشته اید می توانید با سنی که دارید به راحتی و بدون هیچ مشکلی امتحان بدهید.


سوال 29- آقای حمیدرضا-  آیا ایران هنوز غلافهای چف و فلیر دارد؟

بله دارد چرا که این تجهیزات وسایلی نیستند که اولاً جزء تجهیزات حیاتی باشند ثانیاً بسیار پیچیده نیستند که حتی خودمان قادر به ساخت آن ها نباشیم.


سوال 30- آقای اسی- چرا خلبانان زمان جنگ که جنگنده های آنها سقوط کرده چرا دوباره پرواز نمی کنند؟

این مسئله به این دلیل است که اکثر خلبانانی که هواپیماهای آن ها در زمان جنگ سقوط کرده است دچار ضایعات و ناراحتی های بدنی ناشی از اجکت یا سقوط هواپیما شده اند به همین دلیل این خلبانان اکثراً جانباز شناخته شده و در پست های دیگر غیر از خلبانی در نیروی هوایی مشغول به کارند.


سوال 31- آقای ؟-  آیا شما واقعا خلبان نیروی هوایی هستید و اگر میشه البته امیدوارم جواب سوال من را رد نکنید یک معرفی نامه یا یک بیوگرافی کامل در مورد خودتان بنویسید؟

این سوال را بار ها و بارها دیگر دوستان هم تکرار کرده اند و به همین دلیل به این سوال پاسخ گفته نمی شد. اما دوست گرامی، بنده هم مثل همه خوانندگان این وبلاگ از علاقه مندان به علم هوانوردی هستم و با اداره این وبلاگ تنها دین خود را به این علم وسیع ادا می کنم. من به عنوان کسی که سال هاست با این علم سر و کار دارد همیشه آرزویم این بوده است که این علم گسترده در میان هموطنان من جا بیفتد و فرهنگ هواپیمایی در بین مردم رواج پیدا کند. هدف از راه اندازی این وبلاگ و البته فعالیت من این بوده است که افراد علاقه مندی که شاید نتوانند پاسخ سوالات بسیاری را که در ذهنشان شکل گرفته است از مجلات مختلف و منابع دیگر پیدا کنند، در این وبلاگ به گوشه ای از جوابهای آن ها دست یابند. من دانشمند، بازیگر یا نویسنده مشهوری نیستم که بخواهم بیوگرافی خودم را بنویسم، به جای بیوگرافی، وظیفه خود می دانم که به افراد علاقه مند به این علم خدمت کنم و همیشه بر این وظیفه خود پایدارم. از شما و دیگر دوستان به خاطر لطفتان به بنده تشکر می کنم.


سوال 32- آقای داوود- اگر می شود یک شبیه ساز هواپیما جنگنده که به نظر شما بهترین است معرفی کنید.

شبیه ساز پرواز Lock On: Modern Air Combat ساخت شرکت Ubi Soft که در آن می توانید به پرواز بسیار واقعی و انصافاً درست شبیه سازی شده در کاکپیت هواپیماهای F-15، Su-25، MiG-29 و Su-27 بپردازید. این شبیه ساز یکی از واقعی ترین و جذاب ترین شبیه ساز های کامپیوتری البته در دنیای هواپیماهای نظامی می باشد.


سوال 33- آقای داوود- سوخو 24 فنسر که به ایران صادر شد از کدام مدل بودند؟

سوخو Su-24 های ایران که به تعداد 12 فروند به شوروی سابق سفارش داده شدند، از مدل MK بودند.


سوال 34- آقای نیما بهروزی- لطفاً در مورد UFO ها که دائماً در آسمان ایران دیده می شوند (من خودم در اصفهان دیدم) اطلاعاتی در اختیار من قرار بدید؟ اصول حرکتی آن ها چطوری توجیه می شود؟ چه کشور هایی UFO دارند؟

UFO-Unidentified Flying Object یا شیء پرواز کننده ناشنانس انواعی از پرنده های هوایی ناشناخته هستند که ظاهراً صحت وجود آن ها تایید شده است اما اینکه آیا واقعاً چنین پرندگانی جزء موجودات فرازمینی هستند یا اینکه مانند تمام تجهیزات دیگر روی زمین، مصنوعات دست بشر هستند هنوز معلوم نیست. بنده به شخصه بر این عقیده ام که این اشیاء هم جزو حقه های تبلیغاتی آمریکا هستند که در طی سالیان مختلف آن ها را گسترش داده است و بدیهی است که با چنین فرضی این اشیاء از کرات دیگر نیامده اند.


سوال 35- آقای مهدی- بنده می خواستم تعدادی موتور برای هواپیماهای مدل بسازم و می خواستم نظر شما را در مورد بازار ان در ایران مطلع شوم این نمونه یک موتور وانکل یا موتوری دو زمانه 5 سی سی می باشد. اصلآ در ایران کسی از این نوع موتورها می سازد؟ و اگر می سازد ممنون می شم مشخصات ان را به من بدهید؟

دوست گرامی، تصور نمی کنم در ایران شخص یا اشخاص به خصوصی سازنده این گونه موتورها باشند و یا نمایندگی شرکت های خارجی در ایران وجود داشته باشد. در ضمن ساخت این گونه موتورها هم تا قدرت و حجم مشخصی نیازمند اجازه نامه یا پیروی از قوانین خاصی نیست. می توانید برای صحبت بیشتر با ایمیل من تماس بگیرید.


سوال 36- آقای علی- می خواستم بدانم سقف پرواز هواپیماهای زیر چقدر است؟
اف-14= 60000 پا

میگ-31
= 80000 پا
سوخو-27
= 70000 پا
اف-4= 90000 پا

اف-5
= 50000 پا
میراژ اف-1
= 50000 پا
میراژ-2000
= 60000 پا
میگ-29
= 50000 پا


سوال 37- آقای محمد رضا- رنگ امیزی بدنه هواپیما بعد از ساخت ان صورت می گیرد یا در زمان تولید؟

در زمان تولید هواپیما مرحله رنگ آمیزی هواپیما نیز طی می شود.


سوال 38- آقای محمد رضا- آیا در حال حاضر هواپیمای ایران-140 در کاربردهای نظامی نیز استفاده می شود؟

قرار ها بر این بود که نمونه Mini AWACS هواپیمای ایران 140 نیز ساخته شود تا در مصارف نظامی به کار گرفته شود، اما این طرح لغو گردید.


سوال 39- اقای محمد رضا- آیا امکان خرید بالگردهای کاموف-50 و میل-28 برای ایران وجود دارد؟

ایران تمایل بسیاری را برای خرید هلیکوپتر های جنگی Ka-50 و Mi-28 نشان داده است اما مسائل تحریم مانع از صدور اجازه فروش این هواپیماها از سوی روسیه به ایران شده است.


سوال40 - آقای محمد رضا- عملیات بمب ریزی و حمله به اهداف زمینی توسط یک هواپیما در چه ارتفاعی انجام می گیرد؟

عملیات بمب افکنی از هر ارتفاعی که ارتفاع امنی برای ریزش بمب ها باشد امکان پذیر است. فقط با توجه به ارتفاع، سرعت و جهت پرواز ممکن است محل رهاسازی بمب تغییر کند چرا که تراژکتوری حرکت بمب در هوا با توجه به عوامل فوق تغییر می کند. در هواپیماهای بمب افکن قدیمی مسئول بمب افکن، می بایست با انجام محاسباتی محل درست برخورد بمب را محاسبه کرده و بدین طریق بمب را در محل صحیح رها می کرد که در این روش خطای بسیاری وجود دارد. در هواپیماهای بمب افکن جدید، این عمل به وسیله کامپیوترها و سیستم های بمب افکنی درونی هواپیما صورت می گیرد که البته با خطای بسیار کم و بسیار دقیق است.


سوال 41- آقای محمد- (نظر این دوست عزیز در نظرات پست قبلی موجود است):

دوست گرامی، محمد عزیز، نظر شما را خواندم اما به دلیل اینکه متن آن طولانی بود اینجا ذکر نشد. می دانم از اینکه شاید چندروزی پس از آخرین مقاله، جواب سوالات دوستان را در وبلاگ قرار ندادم ناراحت باشید. اما زود قضاوت نکنید. من هم مثل همه زندگی می کنم و نیاز به وقت آزاد هم دارم و البته که نمی توانم تمام وقت خود را به نوشتن پاسخ سوالات و یا مقاله های علمی بگذرانم. باورکنید تا این لحظه هم از هیچ تلاشی برای این وبلاگ فروگذار نکرده ام. بوده است که گاهی اوقات از صبح تا شب مشغول نوشتن مقاله و پاسخ سوالات بوده ام تا دوباره به بدقولی متهم نشوم. من یک نفرم و یک نفر در مقابل شاید چندهزار نفر خواننده وبلاگ بسیار ناچیز است. این یک نفر می دانید چرا انتشار مجله آنلاین هوانوردی را متوقف کرد؟ چون باز هم یک نفر بود و یک نفر نمی تواند هم مقاله بنویسد، هم کارهای گرافیکی را رو به راه کند، هم پاسخ سوالات را بدهد و از اوضاع خبر بگیرد. ممنون از اینکه مرا با القابی چون «دروغگوی بالفطره» آراستید و کار این وبلاگ را به نظافت توالت زنانه تشبیه کردید. واقعاً این مزد زحمت شبانه روزی من، که باز هم می گویم در برابر لطف شما دوستان حتی شما محمد عزیز ارزشی ندارد، بود؟ کمی هم انصاف به خرج دهید. باور کنید من هم انسانم و انسان نیاز به استراحت دارد. مقاله های طولانی که تمام می شوند باید مقداری فرصت به نویسنده برای تفکر داده شود تا بتواند مقاله جدیدی شروع کند یا پاسخ سوالات را بدهد. من واقعاً شرمنده دوستان می شوم وقتی که می بینم با این پاسخگویی های ناقص بنده هنوز هم این وبلاگ را منبع خودشان برای کسب اطلاعات هوانوردی می دانند. البته می دانم که این وبلاگ محبوبترین سایت اینترنتی ایرانی در موضوع هوانوردی است و شاید هیچ وبلاگ تخصصی دیگری در اینترنت به زبان فارسی، حال با هر موضوعی وجود نداشته باشد که به اندازه این وبلاگ خواننده و بازدید کننده داشته باشد. چند ماه پیش که وقفه کوچکی در کار وبلاگ پیش آمد، افراد زیادی با اهانت، ناسزاگویی، فحش و دشنام از زحمات چند ماهه من تشکر کردند اما من به خاطر جمع کثیری از دوستان دیگر که آن طرف قضیه هستند دم بر نیاوردم و هیچ نگفتم. حال هم می گویم باز هم زحمات من هر چقدر هم که باشد در مقابل الطاف بی نهایت شما، که واقعاً وقتی نظراتتان را می خوانم خستگی از تنم بیرون می رود، هیچ است. در ضمن آن چند تصویر هم «سر و ته هم آوردن قضیه» نبود و بنده می خواستم با آن چند تصویر پاسخ سوال های متعدد در مورد امتحان خلبانی را داده باشم و همانطور که می بینید بیش از پنجاه سوال را در این پست پاسخ گفته ام و انشایی هم برای شما نوشته ام. امیدوارم که این وبلاگ را «جدی بگیرید» و از حمایتهایتان دریغ نکنید. باور کنید این وبلاگ به خوانندگانی دلسوز چون شما احتیاج دارد. به امید روزهای بهتر.


جمعه 14 اسفند 1388

سوالات شما

   نوشته شده توسط: reza sabbaghi    نوع مطلب :سوالات شما ،

سوال 25- آقای محمد 


رضا- سرعت و سقف پرواز و عملکرد پروازی و تهاجمی سوخو Su-34 و برد ان چگونه است؟

هواپیمای سوخو Su-34 یا همان Su-27IB که به فول بک مشهور است، یک بمب افکن تاکتیکی سبک است که توانایی های هوا به زمین گسترده ای دارد. حداکثر سرعت آن در ارتفاعات به 1.8 ماخ می رسد و می تواند تا ارتفاع 45 هزار پایی اوج بگیرد. این هواپیما شعاع عملیاتی معادل 1130 کیلومتر دارد و عملکرد پروازی آن نیز در سطح یک هواپیمای بمب افکن تاکتیکی سبک قابل توجه است.


سوال 26- آقای حامد- بر طبق گفته ها امریکا قصد دارد تا تا 10 سال دیگه تمام F-14 های خود را بازنشسته کند. اولاً برای چه منظور امریکا قصد دارد این پرنده افسانه ای را از رده خارج کند؟ دوما با توجه با اینکه امریکا نزدیک به 700 فروند از این جنگنده را در اختیار دارد بعد از بازنسته شدن سرنوشت این جنگنده های گران قیمت چه می شود. و چه جایگزینی برای آن در نظر گرفته شده است؟
باید خدمتتان عرض کنم که این جنگنده قرار نیست تا ده سال دیگر از خدمت خارج شود بلکه چندی پیش بازنشسته شد و اسکادران های عملیاتی آن از خدمت خارج گردیدند. دلیل بازنشستگی این جنگنده بنابر آن چه خود نیروی دریایی آمریکا اذعان می دارد هزینه های نگهداری سرسام آور این جنگنده بوده است اما بیشتر تصور می شود که باندبازی های موجود در نیروی دریایی و در کل سازمان های نظامی آمریکا و نفوذ شرکت بوئینگ در این مسئله بیشتر دخیل بوده است. این جنگنده ها پس از بازنشستگی در اهداف آموزشی به کار خواهند رفت، پس از آن تعدادی از آن ها به هدف های پرنده برای تست های موشکی تبدیل می شوند و سرانجام غیر از چند فروندی که به عنوان نمونه نگه داری می شوند، بقیه به قبرستان هواپیماهای جنگنده آمریکا رفته و در آن جا قطعات کلیدی آن ها جدا شده و بدنه آن ها به کارخانه ذوب آهن فرستاده می شود تا از مواد به کار رفته در این جنگنده در جنگنده های دیگر استفاده شود. جایگزین این جنگنده فعلاً هواپیمای F/A-18E سوپر هورنت است.


سوال 27- آقای عباس- لطفاً در مورد ضعف بالهای دلتایی جنگنده ها توضیح دهید.

بال های دلتا شکل که عموماً در هواپیماهای اروپایی به دلیل ساده بودن نسبی طراحی و البته سادگی ساخت به کار می روند به شدت در سرعت های پایین ناپایدار هستند. این ناپایداری به این دلیل است که بال های دلتا شکل نمی توانند در سرعت پایین نیروی برای لازم برای پرواز را به حد کافی فراهم کنند، به همین دلیل بال های دلتا برای هواپیماهایی که برای بمباران های تاکتیکی نزدیک و با سرعت پایین طراحی می شوند اصلاً مناسب نیست و بیشتر در سرعت های مافوق صوت کاربرد دارند.


سوال 28- آقای کیوان- آیا از هواپیمایی همچون ایران 140 با انجام تغییراتی می توان یک بمب افکن برد متوسط ساخت؟ هواپیمای سوخت رسان چطور؟

هرگز هواپیمای مسافربری کوچک منطقه ای با شرایط خاصی که طراحی شده است نمی تواند به عنوان یک بمب افکن مورد استفاده قرار گیرد. اما برای یک سوخترسان تاکتیکی کوچک و البته یک هواپیمای مینی آواکس می تواند انجام وظیفه کند. در ضمن پروژه هواپیمای ایران 140 تقریباً لغو شده است. این هواپیما به طور تقریبی با سهم 60 به 40 درصد به نفع ایران ساخته می شد که تولید آن در حال حاضر به دلیل برخی مشکلات ناشناخته متوقف گردیده است. در حقیقت ایران 140 یک پروژه مظلوم بود که می توانست موفق باشد.


سوال 29- آقای مهدی- انواع مختلف یک جنگنده رو چطوری تشخیص می دهند، مثلا میراژ F1EQ را از میراژ F1BQ یا مثلا انواع مختلف MiG-29 را؟

اکثراً چنین جنگنده هایی را با استفاده از علامت های ظاهری که در این جنگنده موجود است تشخیص می دهند. قدرت تشخیص بسته به میزان مطالعه شما در مورد انواع مختلف هواپیما و ویژگی های هر یک و البته دیدن تعداد زیاد تصاویر در مورد هر یک است. برای مثال Mirage F1EQ یک جنگنده تک نفره اما Mirage F1BQ یک جنگنده دو نفره است و این مسئله برای MiG-29A و MiG-29UB هم صادق است، و همانطور که می دانید تشخیص یک جنگنده دو نفره از یک جنگنده تک نفره کار سختی نیست. در برخی موارد مجبورید به نشانه های دیگری روی بیاورید، برای مثال تنها تفاوت ظاهری F-14A با F-14B شکل خروجی های موتورهای آن بود یا تفاوت F-14A و F-14B با F-14D تفاوت در طول دماغه است که طول دماغه F-14D کوتاهتر از F-14B است.


سوال 30- آقای مهدی- فرض کنید یک جنگنده دو تا موشک روی هر یک از بال های خودش داره حال وقتی که فقط یکی از این موشک ها رو شلیک می کنه چگونه در مقابل عدم تعادل ایجاد شده در اثر وزن موشک دوم کنترل خودش رو حفظ می کنه؟ و آیا این کار به صورت اتوماتیک انجام می شود یابه صورت دستی؟

به یکی از نکات جالب اشاره کردید. اتفاقاً امروزه این مسئله با وجود بمب ها و موشک های سنگین تر بیشتر هم جلوه می کند. اما باید بدانید که مسئله جدای از مسئله بمب و موشک در هواپیماهای مسافربری نیز وجود داشت، چرا که هنگام خالی شدن یکی از تانک های سوخت در یک بال، در بال دیگر عدم تعادل ایجاد می شد و این مسئله در ناوبری درست ایجاد اشکال می کرد. وقتی که یکی از بال ها در اثر رها کردن موشک بالا می رود و بال سنگین تر پایین می رود، این اشکال می تواند با تریم کردن هواپیما رفع شود. تریم کردن به معنی تنظیم هواپیما برای پرواز افقی در جهت مستقیم است که همیشه پس از اعمال تغییری در هواپیما انجام می شود. برای مثال پس از افزایش یا کاهش قدرت موتور، افزایش یا کاهش ارتفاع و یا رهاسازی اسلحه هواپیما باید تریم شود. این کار به کمک تریم تب ها یا به کمک شهپر های هواپیما انجام می پذیرد. هنگامی که یکی از بال ها پایین می افتد، شهپر آن سمت پایین رفته و نیروی برای بیشتری تولید می کند در نتیجه بال بر نیروی وزن غلبه کرده و دوباره متعادل می شود. در هواپیماهای قدیمی لازم بود خلبان این کار را به صورت دستی انجام دهد، اما در هواپیماهای جدید به مدد سیستم هایی مانند Auto Pilot و Fly By Wire دیگر این کار به صورت اتوماتیک انجام می شود.


سوال 31- آقای محمد رضا- منظور از مانورپذیری یک هواپیما چیست؟

منظور از مانورپذیری یک هواپیما به طور کلی و در هواپیماهای نظامی توانایی تغییر حالت پرواز از شکلی به شکل دیگر در واحد زمان است. هر چه مانورپذیری بیشتر باشد به این معنی است که هواپیمای مورد نظر می تواند سریعتر شکل پروازی خود را تغییر دهد، مسیر خود را عوض کند، ارتفاع بگیرد و سرعت خود را افزایش دهد. در ضمن، جنگنده ای مانند Su-27 اگرچه بسیار مانورپذیر است، اما اگر مخازن سوخت همین هواپیما با بیش از 60% کل حجم سوخت پر شود به دلیل تغییر مرکز ثقل هواپیما دیگری خبری از آن مانورپذیری بی نظیر نخواهد بود. در مانورپذیرترین بودن همه جوانب را در نظر می گیرند.


سوال 32- آقای محمد رضا- آیا اکنون جنگنده بمب افکن اف-111 در آمریکا و نه در استرالیا بازنشت شده است؟

بله، این بمب افکن تاکتیکی سبک بازنشست شده است و به جای آن جنگنده خفاکار F-117 وارد خدمت شده است که یکی از پیشرفته ترین بمب افکن های تاکتیکی حال حاضر جهان به شمار می رود.


سوال 33- آقای دانیال- آیا ارتش ایالات متحده ی امریکا قادر است جنگنده های ایرانی را در زمان بلند شدن از زمین هدف موشک های دوربرد خود قرار دهد؟

خیر چنین چیزی نه پایه ی علمی دارد و نه پایه فنی و نظامی. حتی از نزدیکترین مکانی که آمریکا بتواند موشک های خود را آن هم در صورت رهگیری دقیق به سمت هواپیماهای ما شلیک نماید حداقل 10 دقیقه تا رسیدن موشک طول می کشد و در این زمان جنگنده ما از فرودگاه مدت زمان درازی است که برخاسته و از آن جا دور هم شده است.


سوال 34- آقای دانیال- قصد تبدیل این وبلاگ به سایت را ندارید؟

از اینکه بالاخره یکی از خوانندگان به مژده ما اشاره کرد خوشحالم. در بالا بیشتر توضیح داده ام.


سوال 35- آقای دانیال- ایران چند پایگاه شکاری دارد؟ این پایگاه ها در چه مناطقی از کشور قرار دارند؟ در هر کدام چه جنگنده هایی نگهداری می شوند؟

ایران 14 پایگاه شکاری دارد که در شهرها و مناطق مختلفی از کشور با توجه به موقعیت منطقه قرار گرفته اند و تقریباً تمام ایران زیر پوشش این پایگاه ها قرار دارد و تیزپروازان نیروی هوایی جمهوری


سوال 36- آقای دانیال- لطفا پروکسی مربوط به سایت Global Security را در وبلاگ قرار دهید.

با عرض پوزش.


سوال 37- آقای سالار- روسیه در صورت همکاری گسترده ی هوایی با ایران با چه تحریم هایی مواجه می شود؟مگر تا به حال که با ایران همکاری کرده تحریم شده؟

البته که روسیه هیچ گاه تحریم نخواهد شد چرا که روسیه خود یکی از ابر قدرت های جهان است و گفتن این مطلب مانند این است که بگوییم آمریکا تحریم خواهد شد. منافع و منابع اقتصادی بیشتر کشورهای دنیا در روسیه هم قرار دارد و خود آمریکا نیز تا حدودی به روسیه وابسته است و نه آمریکا و نه هیچ کشور دیگری نمی تواند روسیه را تحریم کند.


سوال 38- آقای محمد- در قسمت عقب Su-37 بین خروجی های موتور یک قسمت بیرون زده وجود دارد این قسمت چیست وچه کاربردی دارد ؟

این قسمت که در هواپیماهای خانواده Su-27 وجود دارد نگهدارنده چتر ترمز است که به هنگام فرود برای کاهش مسافت ترمز از آن استفاده می شود.


سوال 39- آقای محمد- چند روز پیش در یک تصویر دیدم که یک F-22 به وسیله دو فروند Su-47 ساقط شده بود . می خواستم نظر شما رو در رابطه با صحت این تصویر بپرسم.

این تصویر یک نقاشی خیالی است و به هیچ وجه واقعی نیست و این را به خوبی می توان از تصویر تشخیص داد. در ضمن Su-47 اصلاً وارد خدمت نشده و حتی آزمایشات خود را هم به صورت کامل پشت سر نگذاشته است، بنابر این چطور می تواند در درگیری نامعلومی F-22 را ساقط کرده باشد؟


سوال 40- آقای بهرام- پیشرفته ترین جنگنده ای که ایران در اختیار دارد کدام است؟

به دلیل اینکه قریب به اتفاق جنگنده های ایرانی از نسل سوم هستند و در این بین تنها F-14 تامکت جزو نسل چهارم جنگنده ها به لحاظ قدرت راداری و تسلیحاتی و مدرن و امروزی بودن این جنگنده به شمار می آید. به این ترتیب می توان F-14A و تا حدودی Mirage F-1 های ایران را جزو پیشرفته ترین هواپیماهای در خدمت به حساب آورد. البته در صورت اضافه شدن کامل هواپیماهای Su-27 و Su-30 و MiG-31BM باید آن ها را نیز در لیست بالا قرار داد.


سوال 41- آقای حامد- با توجه به مقاله شما در درگیری بین F-14 و MiG-31 به احتمال زیاد مغلوب F-14 خواهد بود. ایا خود امریکایی ها برای این موضوع فکری کردند یعنی جنگنده دیگری از امریکا هست که بتواند MiG-31 را مغلوب کند؟ یا اینکه برای اولین بار روسها جلو افتادند؟

خود آمریکاییها نه تنها به این موضوع فکر نکرده اند بلکه همان F-14 را که با اختلاف کمی پشت سر میگ MiG-31 قرار می گیرد را هم بازنشسته کرده اند. حالا کارشناسان مانده اند که جنگنده ای مانند F/A-18 چگونه می تواند از پس MiG-31 بر بیاید در حالی که همین هورنت در عملیات طوفان صحرا با موشک آکرید یک MiG-25 ساقط شد. با توجه به احتمال قوی شناسایی استیلث رادار زاسلون MiG-31BM به احتمال زیاد F/A-22 هم در مقابل قدرت رهگیری MiG-31BM حرفی برای گفتن نخواهد داشت.


سوال 42- آقای حامد- یک ماخ حدوداً چند کیلومتر در ساعت میشه؟

یک ماخ در شرایط استاندارد ISA برابر با 1193 کیلومتر بر ساعت است.


سوال 43- آقای عارف- آیا ایران با توانایی خود در ساخت قطعات F-14 می تواند تامکت های خود را به مدل D ارتقاء دهد؟ آیا ایران اصلاً مدل D را در اختیار دارد؟

 طراحی بدنه F-14D با F-14A تفاوت دارد و موتورها و رادار آن به کلی با F-14A متفاوت است. ایران تنها مدل A را در اختیار دارد.


سوال 44- آقای حسین- میشه بفرمایید فرق سوخو Su-37 با سوخو Su-33 چیه؟ از نظر ظاهر که مو نمی زنند.

هواپیمای سوخو Su-37 یک جنگنده با توانایی های هوا به زمین چشمگیر و مجهز به سیستم Vectoring Thrust یا تغییر جهت گازهای خروجی موتور برای افزایش مانورپذیری است. در حالی که Su-33 مدلی بزرگتر از Su-27 و هواپیمایی دریاپایه و ناونشین و برای رقابت با F-14 ساخته شده است.


سوال 45- آقای علیرضا، سوخو 34- من حدود 20 سی دی فروشی رو در تهران گشتم ولی هیچ اثری از فیلم حمله به اچ 3 پیدا نکردم. شما می دونید از کجا میشه پیداش کرد؟

فیلم کامل حمله به H-3 را می توان با سفارش به مجله پرواز تهیه کرد. یک نسخه از مجله پرواز را تهیه کرده و سپس به قسمت سی دی ها فروشی مراجعه کرده و کد آن را برای سفارش گیرنده شرکت که شماره آن در مجله موجود است بخوانید. البته قبل از این کار هزینه سی دی ها را به حساب واریز کنید تا سی دی ها را در عرض یک هفته برای شما ارسال کنند.


سوال 46- آقای آرش- این فانتومها چه جوری آخه از یک هواپیمای مسافربری سوختگیری کردن؟ مگه بویینگ لوله سوختگیری داشت؟

دوست عزیز، برخی از هواپیماهای شرکت بویینگ مانند بویینگ 707 و بویینگ 747 با تغییراتی در آن ها و نصب تانکر های سوخت اضافی به هواپیماهای تانکر KC-707 یا KC-747 تبدیل شده اند که ایران هر دو نوع را در اختیار دارد و با توانایی های بی نظیر خلبانان ایرانی در سطح جهان در مورد سوختگیری هوایی، بارها و بارها در طی جنگ تحمیلی خلبانان ایرانی با انجام سوختگیری هوا به هوا بر توانایی های نیروی هوایی افزودند و انجام عملیاتی تعجب برانگیز چون H-3 را میسر ساختند.


سوال 47- آقای محمدرضا- علت لغو طرح هواپیمای عمودپرواز و زودپرواز یاک-41 چه بود؟

هواپیمای عمودپرواز یاک Yak-41 یا Yak-141 یکی از طرح های جالب در دست ساخت شوروی سابق بود که به دلیل مشکلات فنی ساخت موتور و پرواز هواپیما به وسیله این موتورها به صورت عمودپرواز این طرح تا مدت ها مسکوت ماند و سرانجام در سال 1990 پی گیری شد، اما دوباره پس از یک سال با فروپاشی شوروی و مشکلات عدیده ای این طرح سرانجام به فراموشی کامل سپرده شد.


سوال 489- آقای محمدرضا- آیا جنگنده سوخو-37 با موتورهای پرقدرتش سرعتی معادل 2 ماخ دارد در حالی که سرعت جنگنده سلفش تا 35/2 ماخ نیز پیش می رود؟

قدرت موتور یک کمیت نسبتی است، مثلاً شاید قدرت موتورهای CF6 بویینگ 747 برای این هواپیما با این ابعاد کم باشد، اما مسلماً برای هواپیمای مسافربری کوچکی مانند فوکر 100 بسیار زیاد خواهد بود. موتورهای Su-37 موتورهای بسیار پرقدرتی هستند، اما برای ابعاد و وزن سوخو Su-37 نمی توانند آن قدر کافی باشند که بتوانند این جنگنده را به سرعت های بالای دوبرابر صوت برسانند.


سوال 49- آقای علی- با توجه به هزینه های بالای نگه داری هواپیماهای جنگنده چرا مسولین نیروی هوایی هنوز هم جنگنده های قدیمی و ناکارامد مانند F-7 را در خدمت دارند؟

در سال های پس از جنگ تحمیلی برای جبران خسارت های سنگین وارد آمده از سوی عراق به نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران که قبل از حمله عراق از جمله نیرومند ترین نیروهای هوایی جهان بود. در اختیار داشتن این هواپیما ها مربوط به دوران پس از جنگ است که برای تقویت نیروی هوایی این هواپیما ها خریداری شدند. شکر خدا در حال حاضر نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران بهتر و محکم تر از گذشته در حال حفاظت از حریم هوایی کشور است.


سوال 50- آقای علی- می خواستم بدانم چرا ورودی هوا در جنگنده هایی مانند MiG-21 و Su-22 در دماغه آن قرار گرفته؟ برای این کار چه توجیهی وجود دارد؟

بیشتر هواپیماهای نسل دوم دوران جنگ کره و البته هواپیماهای روسی نسل سوم دارای چنین پیکربندی بودند. این شیوه قرار گیری ورودی هوا باعث اشغال فضای کمتر در قسمت زیر بال ها و بدنه و ایجاد پسای کمتر در هواپیماهای تک موتوره می شود، اما در عین حال عملکرد رادار هواپیماهایی که ورودی های این چنینی دارند به دلیل کمبود فضای آنتن به شدت محدود است.


سوال 51- آقای امین- میگ MiG-29 چند موشک R-27 را می تواند حمل کند؟

هواپیمای MiG-29 می تواند تا چهار فروند موشک R-27 آلامو را حمل نماید.


سوال 52- آقای حامد- جنگنده ها در عملیات H-3 چه جوری راه خودشونو در 1500 کیلومتر مسیر پیدا می کردند و راه رو گم نمی کردند؟

تصور می کنم خلبانانی که در آن عملیات شرکت داشتند حداقل با اصول اولیه ناوبری آشنایی مختصری هم داشتند! دوست عزیز، در این گونه شرایط که امکان ناوبری یا پیدا کردن مسیر با استفاده از سیستم های VOR وجود ندارد خلبانان از شیوه ناوبری به وسیله قطب نما و Landmark یا نشانه های زمینی استفاده می کنند. بدین منظور که ابتدا خلبانان نشانه های زمینی مشخصی، مثل یک شهر، یک رود، یک کوه یا یک سد را روی نقشه مشخص می کنند و سمت پرواز از فرودگاه را بدان تعیین می کنند. سپس با محاسبه سرعت و فاصله تعیین می کنند که سر چه ساعتی باید در آن نقطه باشند. اگر محاسبات درست باشد، دقیقاً سر ساعت باید خلبان در زیر هواپیما نشانه زمینی خود را ببیند در غیر آن صورت باید در آن منطقه گردش کرده و به دنبال آن نشانه باشد اگر خبری از نشانه زمینی نبود به این معنی است که هواپیما مسیر خود را گم کرده است و در شرایط جنگی جز بازگشت به کشور با استفاده از قطب نما و رادار کار دیگری نمی توان انجام داد. در فیلم عملیات H-3 این طریقه ناوبری به خوبی مشخص بود.


سوال 53- آقای حامد- چرا بعد از بازگشت فانتوم ها در طی مسیر بازگشت هیچ هواپیمای رهگیر عراقی مزاحمتی ایجاد نکرد؟

به این دلیل که اولاً تا لحظه انفجار پایگاه های الولید کسی از وجود هشت فروند فانتوم ایرانی در خاک عراق خبر نداشت، ثانیاً پس از بمباران هم به دلیل اینکه فرودگاه الولید با تمام تجهیزاتش سوخته بود امکان برخاستن هواپیمای رهگیر از روی باند وجود نداشت، ثالثاً هیچ کس نمی دانست هواپیماهای ایرانی از کجا توانسته اند به الولید برسند، رابعاً هواپیماهای رهگیر از پایگاه های دیگر برخاستند اما فانتوم ها به موقع وارد آسمان کشورمان شده و هواپیماهای F-14 تامکت که پشت مرزهای خاک عزیزمان منتظر فانتوم ها بودند شکاری های عراقی را فراری دادند.


سوال 54- آقای احمد ن- اگر هواپیمای فانتوم و یا بقیه ی هواپیماهای نظامی به دلیلی مجبور شوند که در خارج از پایگاهشان فرود بیایند آیا میتوانند بدون نیاز به کمکهای جانبی و به تنهایی مجددا پرواز کنند؟ مثلا برای روشن کردن موتورشان به باتری بیرونی نیاز ندارند؟

بله دقیقاً همینطور است هواپیماهای نظامی برای روشن کردن موتورهایشان نیاز به واحد روشن کردن خارجی یا APU دارند که بدون آن روشن کردن موتور میسر نیست.


سوال 55- آقای احمد ن- آن هواپیمای مسافربری چه جوری به تجهیزات سوخت رسانی مجهز شده است که خلبان تا لحظه ی پرواز نفهمیده؟ آیا این کار در ایران صورت گرفته یا در خارج؟ اگر در ایران بوده حتماَ خلبان هم از آن خبر داشته. مضاف به این که حمل سوخت حتما در تانکرهایی در قسمت بار بوده که در فرودگاه مقصد لو میرود؟ این داستان را اگر میشود با اطلاعات دقیق تر بنویسید چون خیلی غیر واقعی جلوه می کند.

دوست عزیز، تانکر های سوخت را درقسمت بار حمل نمی کنند چرا که تصور نمی کنم با چند تانکری که بتوان در قسمت بار جای داد هشت فانتوم تشنه را سیر سوخت کرد! در ضمن می خواهید با دست باک های بنزین را در هواپیماهای فانتوم خالی کنید!؟ نخیر دوست گرامی. هواپیماهای سوخترسان قابلیت حمل مسافر نیز دارند و هواپیمای سوخترسان ایرانی در حقیقت برای حمل مسافر به قبرس رفته بود که در آنجا مجبور به سوخت دهی به فانتوم ها در مسیر بازگشت شد. در ضمن گم شدن هواپیمای مسافربری به هیچ وجه نکته ابهام نیست، خلبان هواپیما با عوض کردن کد ترانسپوندر هواپیما عملاً خود را از روی صفحه رادار ATC فرودگاه قبرسی حذف کرده است و سپس به راحتی به عملیات پرداخته و حتی وارد خاک عراق هم شده است و سوختگیری نهایی فانتوم ایرانی در عراق توسط آن انجام گرفته


جمعه 14 اسفند 1388

سوالات شما

   نوشته شده توسط: reza sabbaghi    نوع مطلب :سوالات شما ،

سوال 1- آقای محمد-  آیا ایران هلیکوپتر می سازد، برای مثال کبرا؟

خیر دوست عزیز، چرا که توانایی ساخت وسیله های هواگرد مانند هواپیماهای مختلف و هلیکوپتر نیازمند سطح بالای تکنولوژی و داشتن نیرو های متخصص و البته روشها و مواد ساخت و سالها تجربه است. ابه امید خدا تا چند سال آینده این توانایی را پیدا خواهیم کرد که بتوانیم وسیله های هواگرد مختلف مثل هواپیماهای آموزشی و هلیکوپتر های کوچک را به صورت صد در صد بومی و ملی بسازیم.


سوال 2- آقای احسان- درباره ی بازنشسته شدن تامکت ها و جایگزینی آن با سوپر هورنت لطفاً بیشتر توضیح دهید.

بازنشسته شدن جنگنده ای مانند هواپیمای F-14 تامکت برای بسیاری از کارشناسان هنوز هم در هاله ای از ابهام و تعجب باقی مانده است. تامکت و خصوصاً مدل های B و D که فقط در اختیاز نیروی دریایی آمریکا بود از جمله کاملترین، تواناترین و پیشرفته ترین جنگنده رهگیرهای دنیا به شمار می آمدند و پایه و اساس قدرت رهگیری نیروی دریایی آمریکا را تشکیل می دادند. هر چند سوپر هورنت هواپیمای ناتوانی نیست، پیشرفت های تکنولوژیکی زیادی داشته و فناوری بی نظیری در ساخت به کار رفته است اما هیچ گاه در سطح توانایی های تامکت نیست. حتی با فرض این که سوپر هورنت از نظر توانایی کاملاً با تامکت برابر است جایگزینی کلی این جنگنده با تامکت اصلاً به صرفه نیست. در جواب این ابهامات پاسخ هایی که عموماً ارائه می شود اشاره به هزینه های بالای نگهداری تامکت و در دسترس نبودن تجهیزات و قطعات یدکی به تعداد نیاز و البته قدیمی بودن تکنولوژی این هواپیما علی رغم توانایی های آن است.


سوال 3- آقای احسان- اگر ممکن است درباره ی هواپیمای QF-4 امریکا توضیح دهید؟

به طور عمده هواپیماهای دارای پیشوند Q در نیروی هوایی آمریکا به معنی هواپیماها یا جنگنده هایی هستند که به منظور انجام تست های موشکی به صورت هدف های پرنده بدون خلبان در آمده اند. در این هواپیماها با حذف تجهیزات درون کاکپیت از سیستم کامپیوتری جایگزینی به جای خلبان برای هدایت از راه دور هواپیما استفاده می شود. برای هر چه به واقعیت نزدیک تر ساختن تست های موشکی، از این هواپیماهای واقعی منتها بدون خلبان در این آزمایشات استفاده می شود که عمدتاً هواپیماهای بازنشسته و قدیمی را شامل می شود.


سوال 4- آقای تو این جواب یکی از سوالها سقف پروازی هواپیماهای مختلف رو گذاشتی سوالم این بود که واقعا فانتوم تا 90 هزار پا بالا میره ! البته من فکر نمی کنم درست باشه 90 هزار پا میدونی یعنی چی!

البته که این سقف پرواز درست و کاملاً صحیح است، اما برای توجیه شما باید دلایلی را ذکر کنم که شاید تا الان از آن ها آگاه نبوده اید. هواپیماهایی که برای کسب رکورد های جهانی از آن ها استفاده می شود دچار تغییراتی برای افزایش کارایی می شوند، روی آن ها هیچ تسلیحاتی نصب نمی شود و سبک ترین وزن پروازی آن ها انتخاب شده و بهترین حالت آیرودینامیکی برای آن برگزیده می شود، اگر چه نام شان تغییری نمی کند. سقف پرواز هم بر دوسته است: سقف پرواز خدمتی که عبارتست از ارتفاعی که هواپیما هنوز هم می تواند با نرخ 100 فوت بر ثانیه اوج بگیرد. سقف پرواز مطلق عبارتست از ارتفاعی که هواپیما از تمام نیروی پیشران خود برای رسیدن به آن استفاده می کند و بالاتر از این ارتفاع، حتی یک متر بالاتر هم دیگر ممکن نیست و هواپیما پس از رسیدن به این ارتفاع استال یا وامانده شده و مجبور است به ارتفاعات پایین تر برگردد. هواپیمای فانتوم از نظر سقف پرواز مطلق تا چندین سال رکورددار بود.


سوال 5- آقای امیر- هواپیمای Su-39 از بمب های هدایت لیزری استفاده می کند؟

بله هواپیمای تهاجمی و پشتیبانی نزدیک سوخو Su-39 که نمونه تغییر یافته و تجهیز شده هواپیمای قدیمی Su-25 فراگ فوت است قادر به حمل بمب های هدایت لیزری نیز هست.


سوال 6- آقای علی- از دوستی شنیدم که ایران در حال اعمال تغیرات عمده بر روی F-5 ها و هلیکوپتر های کبری است. شنیده بودم که ایران الان به تکنولوژی تولید ملخ های کامپوزیت یا ملخ هلیکوپتر دست پیدا کرده و در حال تعویض ملخها هستند. شنیده بودم که در حتی شیشه های ضدگلوله این هلیکوپتر رو عوض کردند. همچنین شنیدم که متخصصان ایران تونستند که هواپیمای F-5 یک نفره رو تبدیل به دونفره کنند، البته برای مقاصد آموزشی. اینها همه درست است؟

در مورد خبری که شما بدان اشاره کرده اید باید بگویم که بدست آوردن تکنولوژی برای طراحی و ساخت مواردی که ذکر کرده اید برای کشورمان هیچ دور از انتظار نیست و به احتمال زیاد این خبرها صحیح هستند چرا که تلاش های بسیاری در این زمینه صورت گرفته است.


سوال 7- آقای سالار- در گزارش سالانه ی جدیدی که اسرائیل از وضعییت IRIAF منتشر می کند هیچ اشاره ای به وجود Mirage F1 در ایران نشده است. با توجه به این که این گزارشهای سالانه منبع قابل اعتماد بسیاری از رسانه ها و سازمان های غربی است آیا این جنگنده در ایران بازنشسته شده است؟

همانطوری که خودتان به آن اشاره کرده اید یک چنین مطالبی تنها در حد گزارش هستند و صحت و سقم آن ها از سوی مقامات ایرانی هرگز تایید و رد نشده است. یکی از نمونه هایی که می تواند مهر تاییدی بر غلط بودن برخی ادعاهای این گزارش ها باشد همان عدم اشاره به میراژهای ایرانی است که در حال حاضر می توانیم آن ها از پیشرفته ترین و آماده به کار ترین هواپیماهای ایرانی بدانیم. این هواپیماها در برنامه های ارتقاء که از سوی فرانسه صورت گرفته است تعداد زیادی از آن ها کاملاً عملیاتی شده اند و تسلیحات لازم هم برای آن ها موجود است.


سوال 8- آقای داوود- شرایط خلبانی در کشورهای دیگه هم مثل ایران است آخه چند وقت پیش تو ماهواره داشتند با یک خلبان آمریکایی مصاحبه می کردند ولی آن خلبان عینکی بود.

دوست عزیز، شرایط خلبانی در کشورهای مختلف از بعد نظامی شاید تفاوت هایی آن هم جزئی با هم داشته باشد اما در بعد غیر نظامی چون همه این کشورها تابع قوانینی هستند که سازمان بین المللی هوانوردی غیر نظامی یا ICAO در کانادا تعیین می کند بنابراین شرایط در این کشورها نیز کاملاً یکسان است. خلبانی هم که شما دیده اید ممکن است معلم خلبان بوده باشد، خلبان هواپیماهای کوچکتر مثل گلایدر ها و هواپیماهای تک موتور بوده باشد یا حتی عینک مورد نظر عینک مطالعه بوده باشد.


سوال 9- آقای بابک- چرا در وبلاگ شما هیچ مطلبی در مورد هواپیماهای مسافربری نوشته نمی شود؟

اگر به آرشیو وبلاگ نگاهی بیندازید می بینید کم و بیش مطالبی با موضوع هواپیماهای مسافربری و غیر نظامی هم موجود است که متاسفانه در بین ما به هیچ وجه طرفداران زیادی ندارد و به همین دلیل بنده هم ترجیح داده ام که مطالب وبلاگ را به سمتی پیش ببرم که مطابق میل خوانندگان باشد. به چشم، برای ارضای نیاز های بعضی از دوستان که شاید علاقه مند به این زمینه باشند مقالاتی را در زمینه غیر نظامی که البته علاقه اصلی خود بنده می باشد آماده خواهم کرد.


سوال 10- آقای بابک- لطفاً در مورد خرید جنگندهای یورو فایتر توسط عربستان سعودی توضیح بفرمایید؟

این جنگنده ها که بنا بر اخبار رسیده به تعداد 72 فروند در حال تحویل به نیروی هوایی عربستان هستند جزو پیشرفته ترین جنگنده های حال حاضر جهان می باشند. تجهیزات الکترونیکی و فناوری به کار رفته در این هواپیما به حدی به روز و مدرن است که یوروفایتر EF-2000 به کامپیوتر پرنده مشهور شده است. این جنگنده چه در نبرد های هوا به هوا چه در حملات هوا به زمین یک جنگنده تمام عیار است و به خوبی نیاز های یک نیروی هوایی مدرن و امروزی را بر طرف می سازد. از حیث مقایسه با هواپیماهای روسی و آمریکایی نیز باید گفت که این جنگنده اگر چه یک جنگنده خفاکار نیست، اما از نظر تاثیر گذاری در میدان نبرد جز بهترین ها و کاملاً قابل رقابت با نمونه های آمریکایی و روسی است.


سوال 11- آقای بابک- در مورد اینکه در نمایشگاه جت جنگنده F-35 در آمریکا چه کشور هایی سفارش خرید آن را دادند و اینکه توافق آمریکا و انگلیس در مورد این هواپیما به چه صورت بوده توضیح بدهید؟

جنگنده F-35 مطابق نام آن JSF=Joint Strike Fighter یک جنگنده ضربتی مشترک بین چندین کشور است و بیشتر کشورهای دخیل در ساخت این جنگنده مانند انگلیس و ترکیه از جمله سفارش دهندگان این جنگنده هستند. یکی از کشورهایی که سهم بالایی در فرآیند ساخت این جنگنده دارد کشور انگلیس است که ساخت بخشی از قسمت های این جنگنده را بر عهده گرفته است و تصمیم دارد که JSF را جایگزین هواپیماهای قدیمی F-4 و هاریر و سی هاریر نماید.


سوال 12- آقای ؟- موشک ستار دارای چه مشخصاتی است و انواع آن چه ویژگی هایی دارند. آیا این موشک در تامکت های ایران قابل استفاده می باشد و در حال حاضر در وضعیت عملیاتی تست شده اند؟

موشک ستار موشک هوا به هوایی مشابه موشک فینیکس است که با تغییراتی به صورت بومی در تعداد محدود در ایران تولید شد. البته نسخه های دیگر این موشک با همین نام دارای انواع هوا به زمین نیز هستند. این موشک روی هواپیماهای تامکت نصب و تست نیز شده است اما هنوز عملیاتی نشده است.


سوال 13- آقای ؟- جنگنده شفق را بنده در بعضی از سایتهای خارجی دیده ام که کپی جنگنده میگ 1.44 معرفی نموده اند.

 جنگنده شفق جز در چند مورد اصلاً شبیه به طرح میگ 1.44 نیست.


سوال 14- آقای امیر- این میگ MiG-31BM که به ایران تحویل داده شده میتواند موشک R-37 را حمل کند و اگر بله به چه تعداد؟
اگر قضیه تحویل میگ های MiG-31BM به ایران صحیح باشد حمل موشک های R-37 توسط این هواپیماها حتماً امکانپذیر است. بقیه مسئله ارتباط به چگونگی سفارش چنین موشکی توسط ایران دارد. هواپیمای MiG-31BM قادر به حمل تا چهار فروند موشک R-37 است.


سوال 15- آقای محمدرضا- دوست من، مقایسه بین هواپیماهایی که شما نوشته اید به همان تعداد نیازمند نوشتن مقاله های کامل است، چرا که واقعاً موارد جالبی را برای مقایسه برگزیده اید. ان شاالله در مورد چهار عدد از موارد مقایسه مقاله هایی کامل تقدیم خواهم کرد که امیدوارم مورد توجهتان قرار گیرد.


سوال 16- آقای مهدی کریمی- برای خلبانها چه محدویت هایی از نظر حفاظت اطلاعاتی وجود داره ؟ آیا درسته حتی در روابط فامیلی و ازدواج محدویت ایجاد می کنه؟
در هر کشوری در مورد مقامات بالای نظامی و خلبان ها که گرچه درجه پایینی داشته باشند، اما از این حیث که مهمترین نیروی دفاعی کشور را تشکیل می دهند مورد توجه مسئولان حفاظت اطلاعات هستند و البته باید هم همینطور باشد چرا که ممکن است این اشخاص از  اسرار نظامی استراتژیک، نقشه های سری و حیاتی و بسیاری موارد دیگر باخبر باشند. به دست دشمن افتادن این چنین اطلاعاتی می تواند برای یک کشور بسیار گران تمام شود. به همین دلیل در مواردی که شما عنوان کرده اید گاهی اوقات محدودیت هایی گریبانگیر این مقامات و اشخاص هم می شود.


سوال 17- آقای مهدی کریمی- در نبرد هوایی نزدیک فرض کنیم دو هواپیما فقط با مسلسل یا اگر درست میگم با همون توپ خودشون شلیک کنن در این صورت کدام هواپیمای حال حاضر دنیا میتونه برنده میدان باشه؟

سوال جالبی را طرح کرده اید. در موردی که شما ذکر کرده اید، همه چیز به طور تمام و کمال به توانایی های مانورپذیری هواپیما و برخی سیستم های الکترونیکی هواپیما بستگی دارد و بس. بنابراین مانورپذیرترین جنگنده های جهان که هواپیماهایی از قبیل MiG-29A، F-16C و Su-27 هستند می توانند به راحتی پیروز میدان باشند. البته گاه استثناهایی نیز وجود دارد، برای مثال جنگنده سوئدی ویگن دارای سیستمی است که پس از قفل روی هواپیمای دشمن دماغه و جهت توپ هواپیما مستقیماً به سوی هواپیمای دشمن نشانه می رود و به این خاصیت Auto Steering می گویند که می تواند نقش عمده ای در پیروزی هوایی در شرایط مذکور داشته باشد.


سوال 18- آقای سیروس- آیا موشک های سطح به سطح شهاب 2 و 3 از لحاظ دقت در مورد هدف قرار دادن اهدافشان در هزاران کیلومتر آنسوتر ، در مقایسه با دقت مدل اصلی موشک شهاب ، که بنا بر نظر کارشناسان نظامی برون مرز برگرفته شده از نوع تپودونگ کره شمالیست ، و خود تپودونگ نیز برآمده از اسکاد روسی بوده ، چگونه است؟

کارایی و دقت موشک شهاب 2 و 3 بنا بر آزمایشاتی که توسط ایران صورت گرفته است نتایج آن موفقیت آمیز بوده و دقت قابل قبولی با میزان خطایی در حد 80 متر داشته است که با توجه به قدرت تخریب این موشک چندان مهم به نظر نمی رسد. موشک اسکاد روسی خود یکی از موشک های نسبتاً موفق بوده است و نمونه های تقویت شده و البته ارتقایافته آن توسط ایران و کره شمالی می تواند به مراتب مخرب تر و خطرناک تر از همان اسکاد قدیمی نیز باشد. البته نهایتاً همه چیز بستگی به شرایط جنگی و آزمایش پس دادن چنین موشکی در آن وضعیت دارد که معلوم می سازد پیشبینی های ما درست بوده یا خیر. چرا که به قول شما در شرایط جنگی، موشک های ضد موشک مانند پاتریوت آمریکایی و موشک قدرتمند آرو ساخت اسرائیل می توانند موانع بزرگی بر سر راه این موشک باشند. در برابر چنین موانعی، سرعت نزدیک به 20 ماخ موشک شهاب 3 وجود دارد.


سوال 19- آقای سیروس- سوال آخر من نیز مربوط می شود به موشک ها یا بمب های معروف به سنگر شکن و یا بانکرباستر که گفته میشود قادر است حفاظهای بسیار زخیم بتونی زیر زمینی را تا حدود ضخامت 32 متر را نابود کند و در واقع از این دیوار بتونی به  32 متری عبور کرده و هدف را نابود سازد، یک چنین قدرتی به چه مکانیزمی حاصل می شود؟

بمب های Bunker Buster یا اصطلاحاً سنگر شکن بمب هایی هستند که مخصوصاً جهت نفوذ به استحکامات زیر زمینی و حفاظت شده بتنی دشمن طراحی شده اند. این بمب ها به مدد سرعت زیاد هنگام رهاشدن از هواپیما و سطح مقطع کم می توانند باز هم سرعت بگیرند و انرژی جنبشی خود را برای نفوذ در هدف افزایش دهند. در این بمب ها از لایه هایی با ضخامت 37 سانتیمتر فولاد استفاده شده است که نفوذ آن ها در لایه های بتنی را بیش از پیش تضمین می کند. ترکیب TNT با پودر آلومینیوم ماده ای به نام «تریتونال» را تشکیل می دهد که خواص انفجاری TNT را به مقدار قابل توجهی افزایش می دهد و همین مسئله باعث افزایش قدرت تخریب بمب های بانکر باستر به میزان زیادی می شود.


سوال 20- آقای کیوان- به نظر شما آیا می توان با قرار دادن موشک ها و رادار قدرتمند بر روی جنگنده های ملی ایران روی توان آنها در رویارویی با جنگنده های روز دنیا حساب کرد؟

تا حدود زیادی بله، اگر این این تغییرات همراه با ارتقای بقیه ی بخش های جنگنده ها نیز باشد.


سوال 21- آقای کیوان- توانایی های جنگنده شفق را چگونه میبینید ؟ آیا از روی فرم F-5 ساخته شده است؟

خیر، جنگنده شفق بر اساس F-5 ساخته نشده است بلکه جنگنده آذرخش بر پایه ی طرح اصلی جنگنده F-5 طراحی شده است. ظاهراً این جنگنده هنوز مراحل آزمایشی خود را به طور کامل طی نکرده است.


سوال 22- آقای بهرام- می خواستم نظرتان را در مورد اینکه بخواهیم اگر کشوری همچون ایران قصد ساخت یک جنگنده و یک بمب افکن پیشرفته را داشته باشد به چه مقدار دانش، سرمایه گذاری، نیروی متخصص با چه مقدار دانش و مقدار زمان نیاز دارد با توجه به اینکه در سالهای اخیر به دستاورد های قابل توجه دست یافته ایم.

اگر در این زمینه سرمایه گذاری های لازم انجام بشود، تصور می کنم به حد کافی نیروهای متخصص و کارآزموده داشته باشیم که از پس طراحی طرح های نسبتاً پیشرفته هم بر بیایند. البته قطعاً به نیروهای مختصص با سطح دانش بالای بیشتری نیاز است تا طراحی یک هواپیمای به معنای واقعی پیشرفته میسر شود. به نظر بنده اگر مدیریت خوب در این زمینه صورت گیرد و برای یک چنین کاری تلاش شود، شاید ده سال برای ساخت جنگنده یا بمب افکنی پیشرفته کافی باشد.


سوال 23- آقای افشین- به نظر شما Su-30 بهتر است یا MiG-29؟

دوست گرامی، دو هواپیما هنگامی با هم مقایسه می شوند که قابل مقایسه از نظر های مختلف باشند. این که این هواپیما بهتر است یا فلان هواپیما نمی تواند معیار مناسبی برای مقایسه باشد. در موردی که شما ذکر کرده اید هواپیمای Su-30 جنگنده ای چند ماموریته با توانایی های هوا به زمین گسترده و البته توانایی های هوا به هوای پیشرفته، دو سرنشینه و در کلاس هواپیماهای بزرگ است در حالی که جنگنده MiG-29 هواپیمایی با ماموریت دفاع هوایی تاکتیکی، با توانایی های هوا به هوای زیاد اما عدم توانایی های هوا به زمین گسترده، تک سرنشینه و در کلاس جنگنده های کوچک تا حدودی متوسط است. می بینیم که این دو جنگنده به هیچ وجه با هم دیگر قابل مقایسه نیستند اما مثلاً MiG-29A را می توان با جنگنده آمریکایی F-16C مورد مقایسه قرار داد و توانایی های آن ها را نسبت به هم سنجید.


سوال 24- آقای اسی- آقا آرمان من در یک خبر گزاری خواندم که ایران با روسیه در سال 2003 قراداد خرید 35 فروند میگ 29 و اورهال دیگر میگ هایش را به همراه خرید 550 فروند نفر بر و سیستم دفاع ضد موشکی جدیدی را بسته است و همچنین مذاکراتی را برای خرید هلی کوپتر های پیشرفته انجام داده است آیا شما با اینکه این خبر گزاری یکی از خبر گزاری های خوب است تایید می کنید؟

تایید این خبر بر عهده مسئولین خبرگزاری مذکور است.

است.


جمعه 14 اسفند 1388

بمب اتمی

   نوشته شده توسط: reza sabbaghi    نوع مطلب :سلاح های خطرناك ،

بمب اتمی نام رایج وسایل انفجاری است که در آن‌ها از انرژی آزاد شده در فرآیند شکافت هسته‌ای، یاگداخت هسته‌ای برای تخریب استفاده می‌شود. بمب‌های اتمی که برمبنای گداخت کار می‌کنند نسل نوین بمب اتمی هستند و قدرتی بسیار بیشتر از بمب‌های شکافتی دارند. مبنای آزاد شدن انرژی در هر دو نوع بمب اتمی تبدیل ماده به انرژی (E = mc2)است اما در بمب‌های گداختی جرم بیشتری از ماده به انرژی تبدیل می‌شود.

نخستین بمب اتمی که بمبی پلوتونیومی(از نوع شکافتی) بود در سال ۱۹۴۵م در جریان جنگ جهانی دوم در آمریکا ساخته و در شانزدهم ژوئیهٔ ۱۹۴۵م در صحرای آلاموگوردو در نیو مکزیکوی امریکا آزمایش شد. آمریکا تنها کشوری است که از بمب اتمی (شکافتی-اورانیومی در هیروشیما وشکافتی - پلوتونیومی در ناگازاکی) استفاده نظامی کرده‌است. شوروی در سال ۱۹۴۹ دارای بمب اتمی شد.


اختراع این سلاح،ریشه طولانی در تاریخ علم فیزیک و شیمی دارد اما استفاده از دانش به دست آمده، برای ساخت بمب اتمی بیشتر به روبرت اوپنهایمر و ادوارد تلر نسبت داده می‌شود.

فهرست

۱ تاریخچه

تاریخچه

اولین تلاش‌ها در جهت ساخت بمب اتمی در آلمان نازی آغاز گشت. در این دوران، شیمیدانی به نام پل هارتک از اساتید دانشگاه هامبورگ به توان بالقوه نیروی اتمی برای کاربردهای نظامی پی برد. وی در ۲۴ فوریه ۱۹۳۹ امکان استفاده از انرژی هسته‌ای به عنوان یک سلاح با توان تخریبی نا محدود را طی نامه‌ای به وزارت جنگ در برلین اطلاع داد. بدنبال این امر گروهی برای تحقیق در این رابطه تشکیل شد و وارنرهایزنبرگ فیزیکدان برجسته آلمانی به طور غیر رسمی سرپرست تیم تحقیقاتی آلمان برای ساخت بمب هسته‌ای گشت.

تصویر اولین آزمایش اتمی در ترینیتی ایالت نیومكزیكو

در همین زمان، آلبرت انیشتین طی نامه معروف خود به روزولت رئیس جمهور وقت آمریکا خطر دستیابی آلمان به تولید بمب اتمی را گوشزد کرد. متعاقب این اخطار روزولت دستور ایجاد پروژه منهتن با هدف تحقیق در این رابطه و تولید بمب اتمی را با همکاری کشور انگلستان صادر کرد. برای این پروژه تأسیساتی در لوس آلاموس در ایالت نیومکزیکو، اوک ریج ایالت تنسی و همفورد ایالت واشنگتن به کار گرفته شدند و تیمی از برجسته‌ترین دانشمندان آن دوران به استخدام این پروژه در آمدند. محققان آلمانی هرگز موفق به طراحی و ساخت بمب اتمی نشدند. اما تیم آمریکایی به سرپرستی فیزیکدان برجسته، جی آر اوپنهایمر موفق به ساخت عملی اولین بمب هسته‌ای بود که در ۱۶ جولای ۱۹۴۵ در ناحیه‌ای موسوم به ترینیتی در نیومکزیکو آزمایش شد.

به فاصله کوتاهی در ۶ آگوست ۱۹۴۵،بمب افکن اسکادران ۵۰۹ نیروی هوایی آمریکا موسوم به Enola Gay(که اکنون در موزه‌ای در واشنگتن نگهداری می‌شود)، از پایگاهی در جنوب اقیانوس آرام به پرواز در آمد و در ساعت ۸:۱۵ دقیقه به وقت محلی، بمب موسوم به پسر کوچک را بر شهر هیروشیما منفجر ساخت. این بمب که در طراحی آن از ۶۴ کیلوگرم اورانیوم استفاده شده بود، از ارتفاع ۹۶۰۰ متری رها شد و در ارتفاع ۵۸۰ متری سطح زمین با شدتی معادل با انفجار ۱۵ کیلو تن TNT منفجر شد. مجموع تلفات اولیه و کشته‌ شدگان ناشی از عوارض این انفجار را بالغ بر ۱۴۰۰۰۰ نفر تخمین می‌زنند. سه روز بعد در ۹ آگوست انفجار بمب مرد چاق در شهر ناکازاگی موجب مرگ ۷۴۰۰۰ نفر دیگر شد. این بمب که از پلوتونیوم به عنوان ماده شکافت پذیر استفاده می‌کرد، انفجاری به شدت ۲۱ کیلوتن TNT ایجاد کرد. بمب دیگری نیز در پروژه منهتن تولید شده بود که هرگز از آن استفاده نشد.

پس از پایان جنگ دوم جهانی دانشمندان در آمریکا به تحقیق در رابطه با تسلیحات هسته‌ای ادامه دادند. اگرچه این تصور وجود داشت که هیچ کشوری دیگری در دنیا نمی‌تواند تا پیش از سال ۱۹۵۵ به فنآوری ساخت سلاح هسته‌ای دست یابد، اما کلاوس فیوکس یکی از فیزیکدانان آلمانی که در رابطه با مواد فوق انفجاری (High Explosive) با تیم اوپنهایمر همکاری می‌کرد، طرح‌ها و جزئیات طراحی بمب آزمایش شده در ترینیتی را در اختیار جاسوسان شوروی قرارداد. به این ترتیب در ۲۹ آگوست ۱۹۴۹ اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی اولین آزمایش اتمی خود را با موفقیت انجام داد و غرب را در وحشت فرو برد. این انفجار اثر زیادی در تسریع جنگ سرد گذارد و موجب ایجاد رقابت تسلیحاتی بین آمریکا و شوروی گردید.

پس از آن ایالات متحده جهت حفظ برتری تسلیحاتی خود ، تحقیق در رابطه با ساخت بمب گداختی(یا هیدروژنی) یا به عبارت دقیقتر ، تسلیحات گرما-هسته‌ای (Termo- Nuclear) را آغاز کرد.پیش از این اوپنهایمر به دلیل اتخاذ مواضعی بر علیه ساخت تسلیحات هسته‌ای از سرپرستی پروژه کنار گذارده شد و ادوارد تلر هدایت عملی پروژه ساخت بمب هیدروژنی را برعهده گرفت. نخستین آزمایش یک وسیله گرما-هسته‌ای با اسم رمز مایک در نوامبر سال ۱۹۵۲ در جزیره کوچکی به نام الوگالب در مجاورت انی وتاک در جزایر مارشال انجام شد.وزن تجهیزات به کار رفته در این انفجار شامل دستگاه‌های تبرید به بیش از ۶۵ تن میرسید. از آنجایی که در این سیستم مستقیما از ایزوتوپهای دوتریوم و تریتیوم مایع استفاده میشد، به آن لقب بمب خیس(wet bomb) داده بودند .پیش بینی میشد که قدرت این انفجار معاد یک یا دو مگاتن تی ان تی باشد. اما برخلاف انتظار شدت انفجار معادل ۱۰٫۴ مگاتن تی ان تی بود. نتایج انفجار بسیار هراسناک بود. قطر گوی آتشین حاصل از این انفجار به ۵ کیلومتر رسید. جزیره الوگالب تقریباً تبخیر شد و حفره‌ای به عمق ۸۰۰ متر و شعاع دهانه ۳ کیلومتر برجای ماند.

نکاتی در مورد بمب‌ اتمی

منطقه انفجار بمب‌های هسته‌ای به پنج قسمت تقسیم می‌شود:۱- منطقه تبخیر ۲- منطقه تخریب کلی ۳- منطقه آسیب شدید گرمایی ۴- منطقه آسیب شدید انفجاری ۵- منطقه آسیب شدید باد وآتش. در منطقه تبخیر درجه حرارتی معادل سیصد میلیون درجه سانتیگراد بوجود می‌آید و هر چیزی، از فلز گرفته تا انسان وحیوان، در این درجه حرارت آتش نمی‌گیرد بلکه بخار می‌شود.

آثار زیانبار این انفجار حتی تا شعاع پنجاه کیلومتری وجود دارد و موج انفجار آن که حامل انرژی زیادی است می‌تواند میلیون‌ها دلار تجهیزات الکترونیکی پیشرفته نظیر ماهواره‌ها و یا سیستم‌های مخابراتی را به مشتی آهن پاره تبدیل کند و همه آنها را از کار بیندازد.

اینها همه آثار ظاهری و فوری بمب‌های هسته‌ای است . پس از انفجار تا سال‌های طولانی تشعشعات زیانبار رادیواکتیو مانع ادامه حیات موجودات زنده در محل‌های نزدیک به انفجار می‌شود.

پرتو رادیو اکتیو از پرتوهای آلفا، بتا، گاما و تابش نوترونی تشکیل شده‌است. نوع آلفای آن بسیار خطرناک است ولی توان نفوذ اندکی دارد. این پرتو در بافت زنده تنها کمتر از ۱۰۰ میکرون نفوذ می‌کند اما برای آن ویرانگر است. پرتوی گاما از دیوار و سنگ نیز عبور می‌کند.هر ۹ میلی‌متر سرب یا هر ۲۵ متر هوا شدت تابش آن را نصف می‌کند. این پرتو نیز با توجه به فرکانس بسیار بالا، انرژی زیادی دارد که اگر به بدن انسان برخورد کند از ساختار سلولی آن عبور کرده و در مسیر حرکت خود باعث تخریب ماده دزوکسی ریبو نوکلوئیک اسید یا همان DNA شده و سرانجام زمینه را برای پیدایش انواع سرطان‌ها، سندرم‌ها ونقایص غیر قابل درمان دیگر فراهم می‌کند وحتی این نقایص به نسل‌های آینده نیز منتقل خواهد شد. برای جلوگیری از نفوذ تابش گامابه حدود ۱۰ سانتی‌متر دیوارهٔ سربی نیاز است.

ابر قارچی بمباران اتمی ناگاساکی ژاپن در ۱۹۴۵ حدود ۱۸ کیلومتر به هوا فوران کرد.

 

روش ساخت بمب اتمی نوع A

ساخت این نوع بمب اتمی بسیار ساده می باشد و تنها به مقدار کافی اورانیوم با خلوص مناسب که به روش مناسبی قالب گیری شده باشد (فرم نیم کروی)احتیاج دارد. در این روش اورانیوم قالب گیری شده توسط تفنگ ساده ای مورد هدف قرار می گیرد.این تفنگ مانند تفنگ جنگی بسیار ساده ای می باشد که تنها با باروت و یا هر چیز قابل انفجار دیگری پرشده و گلوله آن تنها اورانیوم غنی شده می باشد.برخورد دو قطعه اورانیوم باعث انفجار هسته ای می شود.بعلت اینکه دو قطعه اورانیوم همدیگر را دفع می کنند روش غالب گیری نیم کروی مهمترین بخش این کار می باشد.

منبع


پنجشنبه 13 اسفند 1388

قویترین انفجار هسته ای تاریخ ، Tsar

   نوشته شده توسط: reza sabbaghi    نوع مطلب :سلاح های خطرناك ،

 بمب Tsar توسط شوروی ساخته شده و در تاریخ 30 اکتبر 1961 بر فراز جزیره میتوشیکا بای واقع در شمال روسیه و قطب شمال منفجر شد. این بمب توسط یک فروند توپولف95 حمل و یک فروند توپولف16 از عملیات پرتاب بمب فیلمبرداری میکرد.

روسها این بمب را در سال 1961 برای اثبات قدرت و فناوری برتر خود به حریف آمریکایی ساختند و پروژه ساخت آن از جولای همان سال با درخواست شخص نیکوتا خروشچف آغاز شد. ابتدا قرار بود بمب 100 مگاتن قدرت انفجاری داشته باشد که به علت هزینه زیاد و ترس از انتشار پرتوهای رادیواکتیو آنرا به نصف یعنی 50 مگاتن تقلیل دادند.

در روز آزمایش بمب را سوار بر یک فروند بمب افکن استراتژیک توپولف95 به فرماندهی سرگرد آندری دورنوتسف کردند و هواپیما از پایگاه هوایی کولا پنینسولا به پرواز درآمد. متعاقبا یک فروند توپولف16 نیز برای مشایعت در عملیات پرواز کرد.

در ساعت 11:32 دقیقه صبح هواپیما بمب را پرتاب کرد. بمبی که 27 تن وزن ، 8 متر طول و 2 متر قطر داشت! یک چتر 800 کیلوگرمی هم به بمب وصل شده بود و پرواز 45 کیلومتری بمب تا رسیدن به هدف شد که به هواپیما فرصت کافی برای فرار از منطقه را میداد اما قدرت انفجار بقدری زیاد بود که خدمه پرواز الزاما از عینک مخصوص برای جلوگیری از کور شدن استفاده کردند!

بمب از ارتفاع 10500 متر رها و در ارتفاع 4000 متری منفجر شد. بعد از انفجار قارچی اتمی تشکیل شد که 64 کیلومتر ارتفاع و 40 کیلومتر عرض داشت و تا 1000 کیلومتری با چشم غیر مسلح قابل مشاهده بود!

بعد از این آزمایش میتوان گفت مقامات غربی را ترس فرا گرفت و این اقدام شوروی با واکنشهای مختلف از سوی دول غربی روبرو شد. کارشناسان آمریکایی قدرت انفجار را 57 مگاتن تخمین زده بودند که بعدها در سال 1991 توسط روسیه اعلام شد که قدرت بمب 50 مگاتن بوده است.

عکسهای مرتبط
همچنین ببینید فیلم این آزمایش را
http://www.youtube.com/watch?v=H9AMtUeyDP0


برچسب ها: قویترین انفجار هسته ای تاریخ ،

یکشنبه 9 اسفند 1388

سوخو27

   نوشته شده توسط: reza sabbaghi    نوع مطلب :جنگنده های چند منظوره ،

جنگندهای دنیا
با سلام در این تاپیك در مورد سوخو27 و خانواده آن كه یكی از بهترین جنگندهای دنیا می باشد می نویسم وامیدوارم مورد توجه شما دوستان قرار بگیرد .

شروع: بنام خدا

در این مقاله سعی دارم به بررسی هواپیمای سوخو27 و نسل بعد از آن یعنی جنگندهای سوخوی(30-32-33-34--35-37-47)بپردازم .

سر آغاز طراحی جنگنده سوخو27 به اوخر دهه1960واوایل دهه 1970 میلادی باز می گردد که ایالات متحده نسل جدیدی از هواپیماهای خود را وارد خدمت نموده یا در دست طراحی و ساخت داشت و اتحاد جماهیر شوروی نیز کمبود یک هواپیمای مدرن که قابلیت درگیری هوایی و برد پروازی بیشتر برای برتری در آسمان را داشته باشد به شدت کمبود می کرد تا قبل از این زمان ایالات متحده از نظر برتری هوایی به نقطه برتری مطلق هوایی بر شوروی نزدیک شده بود طراحان روسی نیز بر اساس نیازها و تهدیدات به فکر ساخت جنگنده ای همه کاره افتادند در بدو امر آنها با اطلاعات و گمانهایی که در مورد اف14 های ایالات متحده داشتند تصمیم ساخت هواپیمای مورد نیاز خود بر اساس ساختمان آن هواپیما زدند و طراحی نسل جدید هواپیماهای خود پرداختند (البته از نظر نباید دور داشت که هواپیمای اف14 از روی یک فروند میگ29شوروی که در دهه 1960به ژاپن گریخت طراحی شده بود که آمریکاییها با برطرف کردن عیوب آن و استفاده از تکنولوژی پیشرفته خود اف14 خود ساخته بودند که واقعا در زمان خود بی نظیر بود )متخصصان شوروی گر چه موفق شدندهواپیمای خود از لحاظ ساختارو طرح آیرودینامیکی به اف14شبیه سازند ولی هرگز نتوانستند به تنکولوژی فوق پیشرفته آن نزدیک شوند شوروی در آن زمان هرگز نتوانست راداری در سطحAWG-9که در اف14 به کار رفته بود بسازد که این مدعا با مدارک و نقشه هایی که بعدها منتشر شد به اثبات رسید که مدلهای ابتدایی سوخو27 تقلیدی نا موزون از اف14بوده است .در نمونهای اولیه که از این هواپیما که ساخته شد برای آنها ثایت گردید این هواپیما در درگیری هوایی توان مقابله با اف14 ندارد به علت تکنولوژی پایین تر و در ضمن آن نیز در سطح اف15 نیز نمی باشد زیرا به علت خصایص آیرودینامیکی قادر به ایفای نقش یک بمب افکن به طور مطلوب نمی باشد در این زمان روسها کار ساخت و طراحی این هواپیما را به ژنرال پاول سوخوی محول کردند و کار بر اساس طرح پیشنهادی انستیتو هیدرولیک موسکو در دفتر طراحی شرکت سوخو آغاز شد و از این به بعد روسها به نقاط قوت خود تکیه نموده و با استفاده از نقاط قوت خود به ساخت جنگنده ای مشغول شدند که یکی از بهترین پرنده های نظامی دنیا و شاید با ابهت ترین هواپیمای ساخته دست بشر تا کنون باشد ابتدا متخصصان شوروی با استفاده از معلومات فراوان خود در زمینه آیرودینامیک ساختار منحصر به فردی برای این هواپیما طراحی نمودند که بعدها کامل تر گشت و به نمونه استاندارد و پایه برای سایر مدلهای سو خو بدل گشت آنها از خیر بالها تاشو گذشتند وبالهایی رو به عقب رابا زاویه حمله تند برای هواپیما در نظر گرفتند با استفاده از دو موتورهای قدرتمند al3 x saturm lyul,ka هواپیما را طراحی و آماده کردند ودرسال1977 اولین پرواز آزمایشی این هواپیما انجام شد که نتیجه آن نا پایداری زیادی در هنگام مانور نشان می داد که روسها شروع به تکمیل و رفع نواقص آن نمودند و تکنولوژی پیشرفته ای هم که به آن دست یافته بودند بدان افزودند که هواپیمای اصلاح شده به اوج طراحی جنگندهای روسی و ماندگارترین طرح شرکت سوخو در آمد و در آوریل 1981اولین پرواز موفقیت آمیز خود را انجام داد که لرزه بر اندام آمریکا ییها انداخت و شوک سنگینی بر آنها وارد نمود و آنرا به یک هواپیمای افسانه ای که در غرب به فلانکر مشهور گشت مبدل نمود . از ویژگیهای سوخو27 میتوان اوج گیری بسیار زیاد ومانور فوق العاده آن که به دلیل طراحی بی نظیر آیرودینامیکی آن و سیستمfly by wireوحمل 10موشک هوا به هوا از نوعAA-10Cبا برد بیش از 100 کیلومتر سوخو27 را به جنگندهای بی رقیب در جنگهای هوایی تبدیل نمود .مخازن سوخت آن نیز داخلی با حجم زیاد طراحی شدند تا سوخو27 را قادر باشد بدون استفاده از مخازن خارجی که در درجه اول با بر هم خوردن طرح آیرودینامیکی وایجاد نیروی مخالف می شود و درجه دوم باعث محدودیت در حمل تسلیحات می گردد از تسلیحات بیشتری بهره ببرد سوخو27و بتواند بدون سوخت گیری تا مسافت4000کیلومتری و شعاع2000کیلومتری قادر به انجام ماموریت باشد .

. همچنین از رادری قدرتمند از نوع پالس داپلر بهره می برد که سوخو27 را قادر می سازد ضمن در گیری همزمان با چند هدف فضای اطراف را برای جستجوهای دیگر تهدیدات زیر نظر داشته باشد .سوخو27 از یک ویژگی دیگری نیز بهره می بردکه با استفاده از رادار قدرتمند خود قابلیت نگاه به پایین و شلیک به هدف در پایین را نیز دارد سری جدید از رادارهای سوخو27 این امکان را به خلبان هواپیما میدهد تا در ارتفاعی بسیار بالاتر از هواپیمای هدف بدون نیاز به کاهش ارتفاع که خود یک مزیت است هواپیما دشمن را در فواصلی بسیار دور نابود کند بدون آنکه هواپیمای مقابل بتواند کار موثری انجام دهد یا شاید بتواند متوجه شود !!! در تمامی مدلهای این هواپیما یک رادار رو به عقب ما بین خروجی دو موتور کار گذاشته شده است تا به خلبان سوخو27 امکان شناسایی و شلیک به اهداف در پشت سر بدهد.

.سوخو27 در مدلهای زیادی ساخته شده که آنها شامل موارد زیر می باشد :

مدل اول سوخو27پی(SU27-P)به عنوان یک جنگنده و رهگیر تک سرنشین می باشد.مدل دوم سوخو27اس(SU27-S)به عنوان نمونه چند کاره که توانایی حمل زیادی از انواع تسلیحات شامل موشکهای هوا به هوا وهوا به زمین وانواع موشکها و.... به وزن بیش از 4 تن میباشد .مدل سوم سوخو27یوبی (SU27-UB)نیز نمونه دو نفره و آموزشی این هواپیما می باشد.مدل چهارم سوخو27پی یو (SU27-PU)تمامی 25 فروند سوخو27 ایران از این نوع می باشد.این مدل از سوخوی27 یک جنگنده رهگیر دو سرنشینه است که می تواند تا 10ساعت پرواز مداوم داشته باشد و توانایی شناسایی10 هدف و گزارش به وسیله ارتباط رادیویی به 4جنگنده دیگر را دارا می باشد . این مدل سوخو27توانایی حمل تعداد زیادی از انواع سلاح ها می باشد و به عنوان یک جنگنده چند منظوره مورد استفاده قرار می گیرد و هواپیمای سوخو 30 بر پایه آن طراحی شده است .

هواپیمای سوخو27 همانطور که گفته شد ستون اصلی طراحی هواپیماهای بعد از خود گردید که شامل :

سوخو30.سوخو32.سوخو33.سوخو34.سوخ و35.سوخو35.سوخو37.سوخو47می باشد .انواع دیگر از سوخو 27:

سوخو27ام کا(SU27-MK):این نمونه به سوخو 32معروف است و برای نیروی دریایی روسیه طراحی شده است و قابلیت نشت و برخاست بر روی ناو هواپیما بر و حملات دریایی و انجام ماموریتهای شناسایی را دارا می باشد .

سوخو27کا(SU27-K)یا سوخو33: این نمونه برای نیروی دریایی روسیه ساخته شده است و مشخصه اصلی آن بالهای تاشو بر استفاده از حداقل فضا یر روی عرشه ناو هواپیما بر می باشد که به همراه هواپیمای یاک143 در خدمت نیروی دریایی روسیه می باشد و پیشرفته ترین هواپیما نیروی دریایی روسیه است

سوخو27ای بی(SU27-IB)یا سوخو34: این نمونه باز دارنده سوخو27 می باشد که بر اساس طرح اولیه سوخو30طراحی شد که در ادامه دو صندلی خلبانان در کنار هم قرار داده شد این مدل در سال2010 به جای هواپیماهای فرسوده و قدیمی سوخو24 وارد نیروی هوایی روسیه می شوند در این نمونه از سوخو با عریض تر شدن کابین خلبان جا برای استفاده از رادارهای جدید روسیه (TERRAIN FOLLOWING RADAR )به معنی رادار شناسایی عوارض زمین فراهم شده است و سیستم هشدار ارتفاع از سطح زمین که دو نیاز اساسی یک بمب افکن می باشد نیز در آن تعبیه شده است به همراه دماغه عریض تر شده و رو به پایین خمیده شده که کاهش سطح مقطع راداری را در پی دارد.ایم تغییرات به همراه افزودن سیستم ایونیک پیشرفته تر و اضافه کانارد به سطوح کنترلی هواپیما برای افزایش قدرت مانور بیشتر به همراه برد و کارایی بهتر آن در سطوح پایین شده است..

سوخو27ام(SU27-M):این نمونه به سوخو35 نیز مشهور است یک نسخه صادراتی هواپیمای چند ماموریته سوخو27ام(SU27-M)می باشد که نسبت به سوخو27ام چند به مانند استفاده از کانارد سوخو33 و موتور قوی تر و سیستم کنترل دیجیتال FLY BY WIRE است می باشد این هواپیما به رادرهای نسل جدید رادارهای چند حالته مجهز شده اند و حسگرهای مادون قرمز و سلاحهای پیشرفته تر نیز بدان افزوده شده .

سوخو37 سوپر فلانكر :جدید ترین نمونه از سوخو27 نمونه سوخو 37 می باشد که به مانند سوخو35 مجهز به سیستم کنترل دیجیتال FLY BY WIRE است وهمچنین مجهز به سیستک تغییر بردار رانش نا متقارن است که باعث شده به بالاترین قدرت مانور پذیری بدست آمده توسط یک هواپیما دست یافته دست یابد و هیچ هواپیمایی در طول تاریخ تا كنون قادر به دست یابی به قدرت مانور پذیری این هواپیما نبوده .سیستم کنترل این هواپیما به اندازه کار آمد می باشد که می تواند هواپیما را از شرایط بحرانی در هر ارتفاع و شرایطی خارج کند .سوخو47 بركوت :ملقب به عقاب طلایی نیز انشالله در مورد آن توضیحات و اطلاعاتی كاملی می نویسم .


مشخصات فنی و اطلاعات دیگری از هواپیماهای سوخو :

هواپیماهای سوخو27 تا به حال آنها موفق شدند 41 رکورد را به نام خود ثبت کنند .

هزینه ساخت هر فروند سوخو27 بنا به مدل و امکانات بین 35تا70ملیون دلار آمریکا می باشد.

اولین پروازها :

سوخو27 : می1977 سوخو34:آوریل 1990 طرح جدید 1993

سوخو30:سپتامبر 1989 سوخو35:می1985

سوخو33:می 1985 سوخو 22:37آوریل 1996

ورود به خدمت:

سوخو27:سال 1984 سوخو34:سال1993

سوخو30:سال1992 سوخو35:سال1990

سوخو33: سال 1994 سوخو37: هنوز وارد خدمت نشده است !به علت مشكلات مالی روسیه !!!

تعداد خدمه :

سوخوهای27-33-35-37 تک سرنشین هستند .

سوخوهای30-34 دو سرنشین شامل یک خلبان و یک افسر اسلحه هستند .

ابعاد هواپیما :

دهانه بال هواپیما : 14.80 متر (در همه مدلها سوخو27 یکسان می باشد )

طول: 21.94متر به جز سوخو34 که برابر 25.22و سوخوهای 35و37 برابر با 22.23 می باشد .

ارتفاع هواپیما : سوخو27 برابر با 5.92 متر سوخو30برابر با6.36وسوخو34برابر6.2متر وسوخو35برابر با 6.43متر وسوخو37برابر با 6.43متر می باشد .

مساحت بال :62متر مربع(در تمامی مدلهای سوخو27 برابر می باشد )

وزن بدون تسلیحات :

سوخو27: 17700 سوخو35: 18400

سوخو33: 16000 سوخو37: 18600

سوخو34: 14000

حداکثر وزن برخاست :

سوخو27: 30000 سوخو34: 45000

سوخو30: 33500 سوخو35: 34000

سوخو33: 32000 سوخو37: 34000

ظرفیت مخازن سوخت مخازن داخلی :

سوخو27: 9000 لیتر سوخو34: 12100

سوخو30: 9400لیتر سوخو35: 12000

سوخو33: 9400لیتر سوخو37: 13400

کارایی: (حداکثر سرعت در ارتفاع 36000پایی)

سوخو27: 2500ک (2.35ماخ) سوخو34: 1900 ک(1.8ماخ)

سوخو30: 2125 ک(2.3ماخ) سوخو35: 2500ک (2.35ماخ)

سوخو33: 2300 ک(2.17ماخ) سوخو37: 2400 ک(2.3ماخ)

سقف پرواز عملیاتی :

سوخو27: 18000متر سوخو34: 14000متر

سوخو30: 17500متر سوخو35: 18000متر

سوخو33: 17000متر سوخو37: 18000متر

شعاع عملیاتی :

سوخو27: برد عملیاتی 3900 کیلومتر شعاع عملیاتی 1500 کیلومتر

سوخو30:برد عملیاتی 7000کیلومتر شعاع عملیاتی :3000کیلومتر

سوخو33: برد عملیاتی 7000کیلومتر شعاع عملیاتی : 3000کیلومتر

سوخو34:بردعملیاتی7000کیلومتر شعاع عملیاتی:4000کیلومتر

سوخو35:برد عملیاتی 6500کیلومتری شعاع عملیاتی: 3200کیلومتر

سوخو37:برد عملیاتی 6500کیلومتری شعاع عملیاتی:32000کیلومتر

تعداد تسلیحات قابل حمل :

مجموعا 10مکان موجود می باشد 8مکان در زیر بال و بدنه و2 مکان در نوک بالها .

نوع تسلیحات قابل استفاده :

توپ30 میلی متری از نوعGSH301با190گلوله

موشکهای هوا به هوا از نوع:

R-60/AA-8 Aphid, R-27/AA-10 Alamo, R-73/AA-11 Archer, R-33/AA-9 Amos

موشکهای هوا به زمین از نوع:

Kh-29/AS-14 Kedge, Kh-31/AS-17 Krypton, Kh-59

برای سوخو34و 35 :

KAB-500, KAB-1500 laser-guided bombs

و بمبهای از نوع:

خوشه ای و پرتاب آزاد و.... می باشدتذکر: نمونه های اولیه سوخو 27 توانایی استفاده از موشکها هوا به زمین را ندارند.

در ضمن تمامی مدلهای جدید سوخو قادر به استفاده از وسایل جنگ الکترونیکی را دارا می باشند .

بررسی هواپیماهای نسل سوخو 27 از نظر آیرودینامیكی :

مهمترین وجه ظاهری هواپیمای سوخو27و خانواده آن سر كشیده و رو به جلو آن به همراه بالهاییكه در مقایسه به حجم هواپیما نسبتا كوچك می باشد و به سمت عقب خمیدگی زیادی دارند و دارای زاویه تندی می باشند این طراحی هواپیما را قادر می سازد كه مانورهای بسیار سریع و ناگهانی را انجام دهد كه در نبردهای هوایی باعث ایجاد موقعیتهای بهتر و برتری آن می گردد مانور كبرا به صورت نماد قدرت مانور پذیری هواپیماهای نسل سوخو27 در آمده است . در اكثر نمونه های بعد از سوخو 27 به جز آنهایی كه برای نیروی دریایی طراحی شده اند یك بال كوچك (كانارد)نیز اضافه شده اند كه باری افزایش بیشتر قدرت مانور كمك كرده است كه این بالك در سوخو 37 به همراه موتورهای با انعطاف بیشتر سبب ایجاد قدرت مانور پذیری افسانه ای شده است مانور سوپر كبرایی كه هواپیمای سوخو37 انجام می دهدشامل گردش بدون محدودیت دماغه هواپیما در زوایای 90 و حتی 180 درجه دارد !!!مهترین ویژگی كه نسل جدید هواپیماهای سوخو از آن استفاده می كنند سیستم انحصاری تغییر بردار رانش می باشد كه واقعا بی نظیر می باشد سیستم آیرونیكی و خلبان خودكار ای هواپیما ها باعث شده خلبان فقط به فشردن دكمه شلیك موشك اكتفا كند زیرا هواپیمای دشمن توسط رادار شناسایی شده و خود هواپیما سریعترین راه برای رسید به پشت آن یا موقعیت برتر انتخاب نموده و بدون سوال كردن ونیاز به كمك خلبان آنرا اجرا می كند حتی نوع سلاحی را كه باید به طرف هدف شلیك شود انتخاب می كند !!! فقط خلبان باید تصمیم بگیرد می خواهد شلیك كند یا نه !!!

معرفی هواپیمای سوخو37 ملقب به سوپر فلانكر :این هواپیما نمونه پیشرفته سوخو35 می باشدكه تكنولوژی آن واقعا از زمان ما جلو می باشد و به نظر من برتری كه اف14 30 سال پیش درمقایسه با هواپیماهای دیگر را داشت در حال حاضر نسبت به هواپیماهای امروزی داری به گفته فرماندهان ارتش روسیه این هواپیما بدون هیچ گونه تغییر تا سال2035 قادر به خدمت می باشد كه نشان از پیشرفته بودن تكنولوژی به كار رفته در آن داردطبق گفته روسها در سال 2035 هم با پیشرفتهای كه تا آن سالها صورت گرفته می توان تا سال 2055 در خدمت نگاه داشت كه این كار می تواند ركورد خدمت یك هواپیما را از آن خود كند .ن هواپیما یک شاهکار مهندسی و قابلیت پرواز در هر نوع شرایط رو دارا می باشد.

این هواپیما یكی آخرین شاهكار های شوروی در زمینه تكنولوژی جنگنده های جت بوده كه این پروژه به نام راز دهه ۸۰ شوروی خوانده می شد علی رغم مشكلات مالی بعد از فروپاشی شوروی به مرحله پرواز رسید ولی احتمالا و حداقل در حال حاضر خریداری برای آن وجود ندارد .فقط چند فروند از آن تولید شده كه گل سر سبد نمایشگاها می باشند .و همگان را به حیرت وا می دارد و قدرت روسیه به اثبات می رساند .این هواپیما دارای 14 جایگاه موشك می باشد ویژگی های این هواپیما شامل موارد زیر می باشد 1-توانایی حمله پیشگیرانه به اهداف هوایی از جمله اهدافی كه ره گیری آنها مشكل است2-چابكی پروازی منحصر به فردو مانور كولبیت از جمله تواناییهای این هواپیماست3-دارای سیستمهای پیشرفته رمزگذاری برای حفاظت از تمامی انواع اطلاعات و سیستمهای هدفگیری3-توانایی ایجاد اخلال در سیستمهای ECM دشمن4-توماسیون تمام جنبه های پروازی و نبردی .

به گفته سازندگانش این هواپیما محدودیتی در زاویه حمله نداشته و به خوبی توانایی چرخش ۱۸۰ یا ۹۰ درجه را دارد.برای مثال از قدرت جنگندگی این هواپیما میتونه یك اف چهارده رو مثل آب خوردن پودر کنه.همچنین اگزوزهای سوخو ۳۷ متحرک می باشد.حداکثر قدرت مانور این هواپیما +۹ جی فشار وارد میکنه که بدن یه خلبان بیشتر +۴ یا +۵ جی رو نمی تونه تحمل کنه پس معلوم میشه لباس خلبانان سوخو ۳۷ عادی نیست در اون لوله مخصوصی کار گذاشته شده که جلوی فشار رو بگیره و این خودش تکنولوژی بسیار بالای را دارا می باشد.هیچ کشور دیگه از این هواپیما نداره فقط روسیه ۲۵ فروند ان را دارا می باشد.

اینجا یک سوال پیش می یاد براتون که حتما میگید چرا ۲۵ ؟به دلیل بد بودن اقتصاد روسیه و عدم توانایی در پرداخت بودجه کافی برای نگهداری از این هواپیما باعث شده این پروژه به حالت نیمه معلق در بیاد.

معرفی هواپیمای سوخو30:

سوخو ۳۰ یك جنگنده برتری هوایی دو نفره است كه بر اساس سوخو ۲۷ آموزشی طراحی شده است.این هواپیما هم از مشتقات سوخو ۲۷ می باشد.تفاوت سوخو 30 با سوخو27 در اضافه شدن یك بالك (كانارد) به هواپیما برای افزایش كارایی می باشد .این هواپیما به كشورهایی همچون هندو چین و مالزی صادر شده و هند كارخانه ای برای مونتاژ آن تاسیس كرده است .البته احتمالا چین نیز به این هواپیما را مونتاژ خواهد نمود البته مدل سوخوهای 30 هند وچین با هم تفاوت دارد . این هواپیما هنوز هیچ تجربه جنگی واقعی نداشته است ولی در یك عملیات شبیه سازی شده كامپیوتری توسط نیروی هوایی آمریكا سوخو ۳۰ ام كا آی توانست اف-۱۵ سی را شكست دهد.گزارش این شبیه سازیررا در لینك زیر می توانید بخوانید البته به زبان انگلیسی كه حتما آنرا به فارسی ترجمه می كنم و برای كامل تر شدن مقاله آنرا در گزارشم می نویسم .

 

اما تا یادم نرفته در مورد پسوندهای سوخو30 باید بگویم كه مدل صادراتی به هند دارای توانایی Thrust Vectoring. پیش بالهای جلو و تغییراتی كه آن را برای سیستمهای غربی نیروی هوایی هند سازگار كند برای همین پسوند (ام كا آی) بدان افزوده شده است .و مدل صادراتی به چین دارای تواناییهای جنگ دریایی بیشتر ولی دارای قابلیت Thrust Vectoring نیست و همچین پیش بالهای جلویی را ندارد و به آن پسوند (ام كا كا) داده اند .]توانایی و نقش سوخوهای27 ایران در جنگ با آمریكا ودلایل پنهانكاری ایران در مورد آناندر ادامه مقاله معرفی خانواده سوخو27 با اجازه موقتا از موضوع معرفی خارج شده وبه مورد سوخو27 ایران می پردازیم البته من خودم بیشتر علاقه دارم تا اطلاعاتی که از این هواپیما را اختیار دارم به علاوه اخباری و تحلیلهایی که از سیاستهای نیروی هوایی ایران در سایتهای خارجی مطالعه کردم را جمع بندی نموده ودر گزارشم بنویسم .اگر به قسمت دوم گزارش بنده در مورد نیروی هوایی ایران که تحت عنوان "ردیبابی سوخو های 27 ایران توسط ماهوارهای جاسوسی "توجه کرده باشید در آن گزارش قسمتهای از یک سایت هلندی را نوشتم مطالبی در مورد سوخوهای27 ایران و ایجاد فرودگاهای صحرایی توسط ایران اشاره شده بود که اگر مطالعه نکرده اید به شما توصیه می کنم حتما نگاهی به آن بیندازید در زیر لینک آن گذاشته ام.

http://aerospacetalk.com/forum/viewtopic.php?t=739

شروع : بنام خدا

از آنجا که تمام این صحبتهایی که در بین ما می باشد ریشه در تهدید نظامی کشور عزیزمان از سوی آمریکا می باشد ودر صورت بروز جنگ نمی توان بر صرف تکیه بر یک نیرو پیروز میدان شد و ما باید از تمام جهات به بررسی بپردازیم تا بتوانیم به نتیجه قابل اعتنا برسیم پس من با اجازه شما به بررسی تمام امکانات در حد مقدورات خود می پردازم البته بر روی نیروی هوایی تکیه به خصوصی دارم به 2 علت اول آنکه به دلیل علاقه من و شما به آن و دوم به دلیل نقش آن در جنگهای امروزه : در جنگ احتمالی بین ایران و آمریکا .آمریکا یک برگ برنده بزرگ دارد که شاید مهمترین برگ برنده آن در جنگ باشد و آن این است که آمریکا مشت اول را میزند یعنی او است که جنگ را شروع می کند زیرا ایران هرگز شروع کننده نخواهد بود. پس آمریکا یک حرکت از ما جلو است و این به مانند یک بازی شطرنج است کسی که حرکت دوم است (ایران)در حالت دفاع است نمی تواند نقشه های خود را اجرا مگر اینکه ابتدا نقشه حریف را خنثی کند وبعد نقشه های خود را اجرا و عملی کند با توجه به سیاست نوین جنگ آمریکا که برای اولین بار در دهه 1990 میلادی اجرا شد و در عراق تکامل یافت حرکت بدین صورت می باشد ابتدا به تکیه بر قدرت هوایی خود تمام امکانات ایران در زمینه نیروی هوایی که شامل فرودگاه ها و هواپیماهای و موشکها دور برد است را نابود می کند در درجه اول فرودگاه ها را نابودمی کند ومطمئنا ظرف 72 ساعت ابتدایی جنگ به بمباران شدید فرودگاه ها و سایتهای ثابت رادار انبارهای مهمات و مراکز پشتیبانی و......می پردازد آن هم به وسیله موشکهای دور برد و دقیق کروز می باشد نه به وسیله هواپیما خود زیرا در صورت آغاز جنگ امکان نابود کردن تمام امکانات نیروی هوایی ایران در زمان کوتاه مقدور نیست و مطمئنا پدافند موشکی ایران در72ساعت ابتدایی با تمام قدرت فعال خواهند بود و هواپیماهای ایرانی نز آسمان کشورشان را در قبضه خود خواهند داشت ودر صورت پرواز هواپیماهای آمریکایی بر فراز ایران آنها سرنگون خواهند شدیا به وسیله پدافند مورد هدف قرار می گیرند یا بوسیله هواپیماهای ایران منهدم میشوند در این 72 ساعت فقط هواپیماهای بی52 یا بی 2 واف117 قادر به انجام ماموریتهایی کوچک خواهند بودطبق نقشه دیک چنی که مدتی پیش افشا شد آمریکاییها حداقل 720 هدف نظامی مهم و حدود 1100 هدف مهم دیگر باید در 72 ساعت اول جنگ اول باید نابود کنند که طبق برآورد ارتش آمریکا باید از حداقل 3400 موشک کروز استفاده کنندو با پشتیبانی بمبارانهای سنگین به وسیله بمب افکنهای ب52 و اف117 وبی2 انجام شود ودر صورت انجام موفق این مرحله بیش از85درصد نیروی هوایی نیروی هوایی ایران وبیش از50 درصد توان نیروی دریایی به علاوه 70از امکانات پیشتیبانی ایران نابود می گردد ولی این 72 ساعت اولیه جنگ مهمترین مرحله جنگ است که آمریکا قبل از آن اکثر هواپیماهای خود را در نقاطی دور از دسترس ایران نگاه داشته به علاوه تفگداران دریایی خود را وارد عمل نمی کند ابتدا بعد از 72 ساعت تفنگداران دریایی آمریکایی از جهات مختلف از سمت عراق و افغانستان و جمهوری آذربایجان و خلیج فارس و شاید ترکیه به ایران هجوم می آورند و با پیشتیبانی نزدیک به وسیله هلی کوپترهای آپاچی و تانکهای خود به مراکز تجمع ایرانیها حمله کرده و با از میان بر داشتن آنان به پیش میروند آنان در جایی ثابت نیستند آنان خراب می کنند و می روند قبل از حمله به هدف .هدف توسط جنگندهایی آمریکایی که الان دیگر از مخفی گاهای خود خارج شده اند کوبیده می شود آنان می خواهند تا مدت10 روز یا حداکثر 1ماه به تهران برسند آنان به هیچ عنوان خواستار طولانی شدن جنگ نیستند اما حرکت اول وبرگ برنده آمریکا در این جنگ را دیدیم حالا ببینیم که حرکت ایران در مقابل همانطور که گقتم این 72 ساعت تعیین کننده ترین ساعات جنگ چه خواهد بود .آمریکا می خواهد در همان 72 ساعت کار ایران یک سره کند و به نظر من در همان ساعات تمام فروگاه های اصلی ما بدون شک با خاک یکسان می شوند و هواپیماهای ما نیز اگر نابود نشود می خواهند از روی چه باندی برخیزند ؟! اما مسئله به همین راحتی برای آمریکا نیست ایران کشور پهناوری است و همانطور که در گزارش سایت هلندی خواندید تا به حال بیش از 40فرودگاهای صحرایی ساخته و اگر آنهایی که ساخته شده و آنها نمیدانند نادیده این خبر بدی آمریکا است زیرا باید عملیات گسترده تری تدارک ببیند و نیروی بیشتری در اختیار بگیرد ایران شاید از مدت دقیق حمله آگاه نباشد اما می تواند دور یا نزدیک بودن آن بفهمد می تواند به مانند عراق آنها مخفی کند در ضمن سایتهای رادار ایران اکثرا متحرک بوده و جای ثابتی ندارند و موشکهای شهاب 3 و تعداد زیادی از انواع دیگر موشکها نیز با تلاش با تلاش برادران ارتش به سوخت جامد مجهز شده و همانطور که می دانید یک موشک با سوخت جامد می تواند تا مدت نا محدودی نگهداری شودو نیاز به تعویض سوخت ندارد اگر آمریکا در 72 ساعت اول به هدف خود که نابودی امکانات ایران است نرسد کارش بسیار دشوار می شود و ایران تمام واحدهای دریایی خود را

را دریا پراکنده خواهد کرد و به عنوان اولین کار تنگه هرمز خواهد بست و راه ارتباطی ناوگان آمریکا را با خارج خواهد بست و دوم ایران به مراکز استقرار آمریکاییها که در دسترس می باشد از قبیل ناوهای آمریکا و ناوهای هواپیما بر و پایگاهای نیروی هوایی آمریکا در قطر و پایگاه نیروی دریایی و هوایی آن کشور در بحرین و افغانستان وجمهوری آذرباجان حمله می کند از یاد نبریم در دریا ما ناوهای ارتش و از همه مهمتر ناوچه های تند رو و موشک انداز سپاه پاسداران بهره می بریم از زیر دریایی های روسی یا زیر دریایی السباحات و موشکهای کروز نور ساخت ایران و .... خیلی امکانات دیگر در دریا بهره می بریم که آمریکا با توجه به گستردگی نیروهای ایران در دریا آسوده نخواهد بود اما در مورد نیروی هوایی اگر انشالله از این 72 ساعت حمله آمریکا سر بلند بیرون آمد ابتدا توسط سوخو های 27 خود که در مورد آن در بالا مطالبی در باره آن نوشته ام و یک مطلب را نگفته ام و آن این که شاید بدانید با 3 فروند از سوخوهای27 ایران می تواند به مانند آواکس عمل کند شاید تعجب کنید ولی اگر در مورد سوخو های 27 که به ایران تحویل شده اند تحقیق کنید متوجه می شود با 10 ساعات پرواز مداوم و راداری بسیار قوی وامکان شناسایی هواپیماهای استیلث و ...و امکان ارتباط با یکدیگر و شناسایی اهداف و اطلاع به یکدیگر از یک آواکس بهتر عمل کنند من مطمئنم ایران سوخو های27 خود برای در گیری نخریده است البته از آنان در مورد مقتضی حتما استفاده می کند ولی اگر آنان برای در گیری بودند می خواست تعداد بیشتری خریداری می شد شما فرض کنید 3 فروند سوخو27با هم تشکیل یک حلقه می دهند و بنا به گفته سایت گوبال ایرکرافت می توانند فضایی برابر با 410 کیلومتر مربع را تحت پوشش قرار دهند آیا اگر آنها از سوی میگهای 29 یا اف14 و ...پشتیبانی گردند کسی را یارای مقابله با این اتحاد می باشد صد البته رادارهای زمینی و پدافند موشکی را از یاد نبرید آنها آسمان را در قبضه خود خواهندداشت ومانع آزادی عمل هواپیمای آمریکایی می شوند و آنها نمی توانند نیروهای مهاجم را در زمین پشتیبانی کنند اما از بحث زیاد دور نشویم گفتیم که ایران ابتدا از راه دریا به آمریکا حمله ور می شود و به وسیله موشک و هواپیماهای خود به پایگاهای آمریکا در افغانستان و عراق گه همگی در دسترس هستند حمله می کند و حتی اگر این کار نکند .آنها برای انجام عملیات و پشتیبانی نیرویهای خودی در آخر مجبور به ورود به حریم ایران هستند و رویا رویی با نیروی هوایی ایران خواهند بود اصول و سیاست نیروی هوایی ایران سیاستی

ترکیبی است و از دو بخش تشکیل شده است .

1- شامل کلیه هواپیماهای و سیستم های موشکی می باشد

2- شامل امکانات پیشتیبانی و سیستمهای راداری می باشد

اما همانطور که در بالا گفتم ایران در سیاست دفاع نوین را در مقابل جنگ نوین آمریکایی را برگزیده است که شامل یک جنگ نا متقارن است می باشد نیروی هوایی ایران برای افزاش گزینه های مورد حمله آمریکا آمده سطح پراکندگی و عمق بسیار زیادی به تاسیسات خود داده است آیا به نظر شما حتی اگر تمامی فرودگاهای مارا از رده خارج کند که مطمئنا نخواهد توانست آیا می تواند با فرض مثال آن 40فرودگاه صحرایی که شناسایی شده و مطمئنا خیلی های دیگر نیز شناسایی نشده اند میشود آنها را نابود کند اصلا انها مگر زمینهای مسطح شده بیشتر هستند ؟که امکانات کنترل و رادار و پدافند و موشکی آن معلوم نیست کجا هستند و فقط در مورد لزوم از مخفی گاههای خود خارج می شوند و تشکیل یک فرودگاه سیار با امکانات عالی را می دهند که هرلحظه می تواند این فرودگاه یا بهتر بگوییم پایگاه هوایی موقت به جایی دیگر نقل مکان کنند !!!(ایرانی دیگه ..ای ول دمتون گرم) به طور مثال یک یا یک مقدار جاده آسفالته ویا یک زمین مسطح لازم است که می شود در کمتر یک5 ساعت به وسیله چند ماشینهای راهسازی قابل آماده شدن است می توان امکانات سیار خود را نیز بیاوریم و یک پایگاه هوایی در هر جا که خواستیم یسازیم اگر شما به خریدهای هوایی ایران از جمله به سوخوهای 25وسوخو24 دقت کنید همه آنها قابلیت نشست و برخاست از باندهای کوچک یا آسیب دیده را دارند که دقیقا به توجه به همین شرایط طراحی شده اند و باید به انتخاب مسئولان صحه گذاشت و به آنان آفرین گفت.همانطور که گفتم ایران در این جنگ حرکت دوم را انجام می دهد و کسی که شطرنج حرکت دوم است اول باید در مقابل حرکت اول دفاع کندو ایران که حرکت دفاعیش جان سالم به بردن امکاناتش از 72 ساعت اول جنگ بوده حالا می تواند بر طبق میل خود حرکت کند و حمله وقتی آمریکا 72 ساعت اول حداقل3400 موشک کروز یک ملیون دلاری به اهدافش در ایران شلیک کرد باید نیروی های خود وارد ایران کند مگر می شود با شلیک موشکهای کروز در جنگ یا حداکثر بمباران با هواپیماهای استیلث به فرض اینکه آنها شکار هواپیماهای ایرانی نشوند می توان پیروز میدان شد در ضمن ایران هم ایران هم به سرعت نیروهای خود را در دریا پخش نموده و شروع به انجام ماموریت نموده و آمریکاییها را به شدت اذیت میکند اینجا عقل سلیم حکم می کند که آمریکاییها از گسترش جنگ از ایران به سمت بیرون و به سمت خلیج فارس یا کشورهای همسایه ندهند زیرا در این صورت آنها در موضع دفاعی قرار می گیرند و رو دست می خورند!انها باید بعد از 72 وارد ایران می شوند و راهی به جز آن ندارند اگر آنها نیایند ایرانی ها به سراغشان می روند!!! ولی آیا اگر در بمبارانهای ابتدایی به اهداف خود نرسیدند می توانند در روی زمین موفق باشند ؟تفنگداران نیروی دریایی آمریکا به پشتیبانی تانکها خود و پیشتیبانی نزدیک به وسیله هلیکوپتری و پشتیبانی دور یعنی هواپیماهای خو د متکی هستند ولی آیا ایرانی ها بیکار نشسته اند ما نقطه قوتمان روی زمین است تعداد زیادی تانک داریم سلاحهای ضد تانک و هلی کوپتر از قبیل موشکهای طوفان و استینگر و.... داریم از پیشتیبانی نسبتا خوب هوانیروز بر خورداریم پس با پشتیبانی تانکها و هلیکوپترهای نمینوانند در مقابل ما مقاومت کنند زیرا ما از مزیت نیروی انسانی بیشتر و آشنایی بهتر با مناطق و پشتیبانی لجستیکی خیلی بهتر در محل بهره می بریم .پس آنان باید از هواپیماهای خود بهره گیرند که با اجازه شما اینجا نیروی هوایی ایران وارد عمل می شود با کمکهای هواپیماهای شناسایی بدون سرنشین به شناسایی مواضع دشمن می پردازد نیروی هوایی به 2 دسته تقسیم خواهد شد یک دسته شامل تعدادی به دفاع از آسمان کشورمان در مقابل مهاجمان می پردازد و دسته دیگر به مراکز استقرار آنها در خارج مرزها حمله ور می شوند تا آنان را تضعیف و نابود کنند تا قادر نباشند به مهاجمانشان در داخل کشور کمک کنند نیروی هوایی به تعدادی واحدهای کوچک تقسیم می گردد که در مناطق مختلف به طور مجزا مشغول انجام وظیفه هستند نباید از یاد ببریم که دشمن توانایی زیادی در جنگ الکترونیک دارد و می تواند ارتباط را مختل کند که تقسیم واحد های به واحدهای کوچک تر می تواند آنرا بدون نیاز به ارتباط به یکدیگر قادر به انجام ماموریت سازمان یافته و موثر می کند البته ما در جنگ الکترونی زیاد دست بسته نیستیم ولی برای مقابل با آن آمادگی کا فی داریم نیروهای هوایی برای پشتیبانی نیروهای مدافع در روی زمین از سوخو25 می تواند استفاده کند کند ودر نابود کردن دشمن در خارج از مرزها نیز به هواپیما های سوخو24 که بمب افکن های بسیار خوب با برد خوب می باشند استفاده کند نیروی هوایی با تکیه بر قدرت بازدار نگی خود در برابر هواپیماهای مهاجم می تواند نقش مهمی در سرنوشت جنگ داشته باشد هواپیماهای آمریکایی مجبورند فقط از روی هوا مقابله کنند ولی هواپیماهای ما از پیشتیبانی از روی زمین نیز برخوردارند به طور کلی هر چه جنگ طول بکشد به نفع ماست ما بدون شک در دریا به وسیله آمریکا را فلج می کنیم ..... اما برسیم به سوخوهای27 آنها از توانایی ها بسیار زیاد مانند 10 ساعت پرواز مداوم رادارهای بسیار قوی آشکار ساز اثتیلث و به مانند یک آواکس و بسیار بهتر به فرماندهی آسمان ایران بپردازند آواکس قدرت درگیر شدن ندارد وسوخو به بهترین وجه می تواند دشمن را نابود کند با وجود آنان آمریکا دیگر به راحتی نمی تواند از هواپیماهای ب52 استیلث و اف 117.... بهره از یاد نبریم این هواپیما ها به تنهایی یا با هم نوع خود به انجام ماموریت می پردازند و فاقد قدرت مقابله با هواپیماهای ایران است و در ضمن نمی تواند از سوی هواپیماهای دیگر حمایت شود زیرا آنان به راحتی شناسایی می شوند و ایرانیان به آنها حمله می کند سوخوهای 27 نقش رد یابی بی52 و امثال آنان را بر عهده دارند آنها تمام آسمان ایران را زیر نظر دارند آنها از اف14 بسیار بهتر هستند زیرا رادار بسیار قوی تر دارند و امکان تشکیل حلقه حفاظتی را دارند شاید آمریکا حاضر بود ایران همه اف14 های خود (56تا) را به طور کامل در اختیار داشت ولی حتی 1 فروند سوخو27 نداشت . البته ایران اگر اشتباه نکنم هواپیمایهای ایران 140را که توانایی نشست و برخاست از باندهای کوچک وآسیب دیده دارند را به آواکسهای کوچک تبدیل کرده است و ازآنها می تواند برای شناسایی هواپیماهای آمریکایی استفاده کند ولی آنها نمی توانند هواپیماهای استیلث را شناسایی کنند فقط سوخوهای27 قادر به شناسایی هواپیماهای استیلث می باشد . آنها اگر بتوانند هواپیماهای سوخو27 ایران را نابود کنند یا حداقل زمین گیر کنند در آسمان مشکلی نخواهند زیرا نیروی هوایی ایران بدون آنان بر آسمان تسلط موثر نخواهد داشت و هواپیماهای ایرانی نخواهند توانست به درستی در آسمان هدایت شوند .پس دلایل مخفی کاری ایران و نگرانی آمریکا را باید حالا درک کرده باشید همانطور که در سایت هلندی نوشته شده بود فقط در یک مورد بیش از 150 فروند هواپیما از کل ایران به پرواز در می آیند و به انجام ماموریت می پردازند و احتمالا سوخوها27 نیز به پرواز در آمده اند به نظر من آنها تمرین 72 ساعت اول را می کردند که به سرعت به مراکز جدید منتقل شوند آنها داشتند به تمرین هماهنگی ایجاد حلقه های حفاظتی مشغول بودند ما ازاین مانورها و تمرینها حداقل در 4 سال گذشته بارها انجام داده ایم ما مانورهای جنگهای نا متقارن را بارها انجام داده ایم .
reza sabbaghi 


برچسب ها: سوخو27 ،

یکشنبه 9 اسفند 1388

معروف ترین عملیات جهان

   نوشته شده توسط: reza sabbaghi    نوع مطلب :جنگ ها و عملیات های برتر جهان ،

 
طرح افتخار آمیز بدین صورت بود :
یک فروند هواپیمای تانکر جامبو جت نیروی هوائی ، از تهران به مقصد سوریه اجازه پرواز می گیرد . در درخواستی كه می گیرند اصلآ قید نمی شود كه هواپیمای مذكور سوخت رسان است . بلكه آن را هواپیمای مسافر بری قلمداد می كنند . در نتیجه تمام دستگاه های كنترل كننده ی این مسیر ، نمی توانند تشخیص دهند كه حامل مسافر نیست .
با این ترفند ابتدایی ، هواپیمای جامبو جت سوخت رسان ، با پر نمودن مخازن سوخت راهی سوریه می گردد . از طرفی تعدادی هواپیمای جنگنده شكاری ، با تجهیزات كامل شامل موشك و..... به فاصله خیلی نزدیك در زیر جامبو جت پهن پیكر ، قرار می گیرند و به سوی عراق روانه می شوند . در نزدیكی های مرز ایران و عراق ، تمام این هواپیما ها كه سوختشان تقلیل یافته بود ، از جامبو جت فوق كامل سوخت دریافت می كنند. . توجه داشته باشید كه رادار های دشمن در مانیتور خود ، تنها یك هواپیمای غیر مسلح مسافربری را می بینند ! و جنگنده شكاری های ما با خیالی آسوده و دور از چشم دشمن با امنیت كامل تا نزدیكی های مرز به پیش می روند . البته با باك های مملو از بنزین !
جامبو جت راهش را كج می كند و با خاموش كردن سیستم های ارتباطی ( جهت عدم پاسخگویی به مراكز كنترل بین المللی ) ، راهی مقصد خود سوریه می گردد . و در آن جا منتظر بازگشت افتخار آمیز پرنده های جنگی می شود .
از طرفی جنگنده بمب افكن ما ، با رسیدن به لب مرز سرعت خود را افزایش می دهند و از بالای خاك عراق به سمت پایگاهی مهم در غرب كشور دشمن پیش می روند . از سویی نیرو های پدافندی عراق با توجه به این كه رادار هیچ جسم پرنده ای را غیر از هواپیمای مسافر بری نشان نمی داد ، در یك لحظه غافلگیر می شوند . زمانی متوجه جنگنده های ما می گردند كه آن ها مایل ها دور شده بودند .
در این زمان پایگاه مهم و استراتژیك عراق آسوده از هر حمله ای ( همان طور كه اشاره كردم ، به خاطر دوری مسیر و عدم سوخت كافی جنگنده ها ) در خواب خر گوشی به سر می بردند . { مثل این می ماند كه هواپیما های عراق بخواهند از روی خاك ایران عبور كرده و پایگاهی را در مشهد بزنند .! كه تقریبآ غیر ممكن است .}......... در لحظه ای جهنم واقعی به پا شد ..... جنگنده بمب افكن های ما بدون دغدغه تمام هواپیما های مدرن دشمن را با همه تجهیزاتی كه داشتند منهدم كردند . همچنین با انداختن چند بمب ناقابل بر روی انبار مهمات ، تمام موشك ها ، فشنگ های جنگی و غیره را با اقتدار از بین بردند . و چون در همان ابتدای ورود ، تنها سنگر پدافند مستقر در پایگاه را منهدم كرده بودند ، بدون واهمه راهی كشور گردیدند . از آن طرف هم مجددآ جامبوی مادر به مقصد تهران به پرواز در آمده ، و پس از رسیدن به مرز های تركیه، عراق و ایران ، با اعلام شرایط اظطراری { برای اغفال نمودن مراكز كنترل و مراقبت های پرواز } و با خاموش كردن سیستم مخابراتی ، راه خود را كج كرده به سوی وعده گاه راهی می شود . و با پناه دادن به شكاری های فاتح ما در زیر بدنه خود ، همگی به سلامت به ایران بر می گردند . و برگی دیگر بر صفحات افتخار آمیز خود می افزایند .
البته لازم به ذكر است ، ماجرا را من به طور خلاصه شرح دادم . در حالی كه این طرح مشكلات و پیچیدگی های خودش را داشت . و از نظر اصول هوا نوردی تقریبآ غیر ممكن بود . برای مثال جریان هوا در پشت هواپیما های جامبو ، خیلی كم است . و هیچ هواپیمائی نمی تواند در پشت آن قرار گیرد چون بخاطر نبودن هوا ، سقوط می كنند . به همین دلیل است در تمام فرودگاه های دنیا بعد از نشستن هر هواپیمای جامبو جت ، تا ۳ دقیقه باند فرودگاه تعطیل می گردد و به هیچ هواپیمائی اجازه فرود داده نمی شود . یكی دیگر از شاهكار های این گروه ، خراب شدن یكی از جنگنده ها در مسیر رفت بود . كه چیزی به لو رفتن نقشه نمانده بود . اما با شجاعت و ابتكار خلبانان هواپیما ها ، جملگی طوری ارتفاع را كم می كنند تا هواپمای خراب قادر به نشستن شود .....
این عملیات تحسین تمام كارشناسان مسائل جنگی را بر انگیخت . و آن ها را به تعجب وا داشت .

شرح عملیات:

هدف بسیار دور بود وتا آن زمان هیچ هواپیمای مسافربری ایران هم از آن مسیر عبور نكرده و هیچ اطلاعی از مواضع پدافندی آن در دست نبود.
سه پایگاه هوایی با هواپیماهای پیشرفته در طول مسیر قرار داشت،پایگاه الرشید در حومه بغداد، پایگاه جمجال در كركوك و پایگاهی در كنار شهرك حدیثه در استان الانبار، هر یك از موانع و پایگاه های موجد عواملی بودند كه محاسبات طراحان را مخدوش و افكارشان را در هاله ای از ابهام فرو می برد.
طراحان عملیات بزرگ مورد نظر، نمی دانست هدف به چه نوع موشكی مجهز است و این كار را سخت می كرد.
بعد از این عملیات بود كه هشتاد درصد از هواپیماهای شكاری و ترابری عراق و ادوات مربوط به آنها از بین رفت و مدتی جبهه ها و شهرها از گزند حملات هوایی در امان ماندند و عراق بعد از آن با پرتاب موشك های زمین به زمین اسكات به شهر دزفول، در صدد تلافی بود.

روز پانزدهم فروردین 1360، هشت فروند هواپیما آسمان شهرها و روستاهای غررب سرزمین عزیزمان را طی كردند تا به دو فروند هواپیمای سوخت رسان در كنارة جنوبی كوهای ارومیه رسیدند.دو فروند هواپیمای اف-5 شكاری كه هر دو خلبانش از نفرات ورزیده و كاركشتة پایگاه تبریز بودند ، به جمع گروه 8 فروندی دیگر ملحق شدند.

وقتی هواپیماهای (اف-5) به محل قرار رسیدند که آخرین هواپیمای (اف-4) سوخت گرفته بود. هر دو تانکر کارشان را به نحو احسن انجام داده بودند و به علامت موفقیت و پیروزی دستشان را حرکت داده و راه پایگاه شان را درپیش گرفته بودند. دو فروند هواپیمای شکاری به صورت زوجی شکاف کوه های شمال عراق و جنوب شرقی ترکیه را در پیش گرفتند و رفتند.آنان می باید در 350 کیلومتری (الحسکه) روی خط مرزی سوریه و عراق سوخت بگیرند و دو فروند هواپیمای (اف-5) هم در همان جا از سایر همکاران خود جدا شوند.
دو فروند هواپیمای سوخت رسان هم که قرار بود از دمشق پرواز کنند و راه تهران را درپیش بگیرند ، لازم بود راس زمان مقرر در میعاد گاه حاضر باشند . هیچ گونه تعلل و وقفه ای پذیرفتنی نبود.
همه برنامه ریزی ها طبق زمان بندی تنظیم و می باید همه چیز به همان گونه که برنامه ریزی شده ،انجام گیرد.اگر کوچک ترین وقفه ای در حرکت یکی از گروه ها ایجاد می شد ، همه چز به هم می ریخت و رشته های بافته شده پنبه می شدند.
کارها در سکوت محض در حال انجام بود . فقط ساعت و دقیقه از چهار جهت طبق دستور طراحان باید تنظیم می شد و به اجرا در می آمد. خوان اول ودوم را بدون مشکل و در زمان تعیین شده پشت سر گذاشته بودند.
هواپیماهای تانکر وقتی به محل قرار رسیدند که به هیچ عنوان نه تاخیر داشتند و نه تعجیل . شکاری های (اف-5) تبریز نیز بدون ذره ای فوت وقت در زمان معین حاضر شدند. خوشبختانه سوختگیری به موقع انجام گرفت و هر گروه راه خود را در پیش گرفتند و رفتند. اما این سه گروه در کشور خود حرکت را آغاز کردند و مسئولان امنیت و پرواز و برج مراقبت هر پایگاه اگرچه نمی دانستند که مقصد آنها کجاست و ماموریتشان چیست، اما طبق دستور هرگروه سر وقت مقرر از روی باند فرود گاه خیزش کردند و به پرواز درآمدند، اما وضعیت گروه چهارم با سه گروه دیگر کاملا متفاوت بود. زیرا امکان آنکه فرودگاه دمشق ترافیک سنگین داشته باشد و اجازه پرواز حتی به اندازه 10 دقیقه دیرتر به آنها بدهد وجود داشت و این فاجعه خواهد بود ، زیرا آنها نمی توانستند به برج مراقبت اعلام کنند که راس زمانی مقرر باید سوخت به چند هواپیما برسانند
از آن گذشته نمی توانستند زود تر از موعد هم پرواز کنند و در فضای کشور بیگانه خود مسیرشان را تغییر دهند و از دالان هوایی تعیین شده منحرف شوند و یا در فضای کشور غیر خودی سرگردان در حرکت باشند.قوانین بین المللی چنین اجازه ای را به هیچ کشوری نمی دهد.
بعد از سوختگیری دو فروند (اف-5) ، هر دو به سمت شرق وبه درون فضای عراق به پرواز درآمدند. اوج گرفتند و مسیر جنوب شرقی خود را پیمودند تا به شهرک دهوک رسیدند. در حالی که آن دو فروند هواپیماها شجاعانه خود را نمیاندند و پس از آن به بمباران اهداف مورد نظر پرداختند . هواپیماهای دیگر دو به دو زیر تانکر ها می رفتند و سوخت می گرفتند.
کارشان پایان یافت و دو هواپیمای تانکر رفتند تا طبق دستورعمل کنند. آخرین هواپیماها را سرهنگ قاسم گلچین و فرج الله براتپور هدایت می کردند که سوخت گرفتند.ارتفاع را بازهم پایین آوردند ودر سطح زمین در در فاصله چند متری از زمین حرکت کردند تا ماموریت تاریخی خود را به انجام برسانند.گرچه ترس و دلهره آزارشان داده بود ، اما موفقیت کلی نصیبشان شد، زیرا خوان های متعدد را به موقع پشت سر گذاشته و از این بابت بسیار خشنود بودند. دیگر برای آنان در هم کوبیدن پایگاه اچ-3 نیمه راهی بیشتر نبود و خوان مهمی محسوب نمی شد ، زیرا خوانها ایجاد شده بود تا آنها به اچ-3 نرسند، اما اینک اچ-3 در مشتشان بود.
بیشتر از 20 دقیقه در سطح زمین پرواز کردند تا نشانه هایی از مناطق سرسبز و آبادان نمایان شد. مختصات جغرافیایی هم نشان دهنده این بود که پایگاه اچ3 پیش رویشان است . تاسیسات نظامی و علامتهای مشخصه پایگاه هوایی نمایان شد.
4 فروند اولی برروی اهداف شیرجه رفتند. بمب ها برروی هواپیماها ریخته شد و آتش و دود و انفجارهای پیاپی ، جهنمی واقعی ایجاد کرد. آنها میدان را خالی کردند تا دسته دوم هم ماموریتشان را به خوبی انجام دهند . گروه دوم با هدف قرار دادن تجهیزات دیگری در سطح پایگاه اچ3 عملیات گروه اول را کامل کرد. اوج گرفتن ها و شیرجه زدن ها هفت دقیقه طول کشید. هرچه بمب ،راکت، موشک و گلوله در ترکش داشتند ، بر سر دشمن فرو ریختند . در یک چشم به هم زدن پایگاه اچ 3 به قبرستان هواپیماهای سوخته تبدیل شد. آن مقدار از تجهیزات و هواپیماها هم که دچار حریق نشده بودد ، با اصابت ترکش های متعدد از حیز انتفاع خارج می شدند.
تیز پروازان قهرمان با اطمینان از اتمام کار به سوی شمال شرقی پرواز کردند.

سوخت گیری سوم هم در فضای بین آسمان عراق وسوریه با موفقیت انجام گرفت . تیز پروازان قهرمان ایران زمین،برای دریافت مرحله چهارم سوخت به سوی کوههای سربه فلک کشیده ارومیه اوج گرفتند .
دوفروند هواپیمای (اف-5) و دو فروند تانکر سوخت رسان مشتاقانه در انتظار بودند تا از آنها به خوبی استقبال کنند.


برچسب ها: معروف ترین عملیات جهان ،