تبلیغات
بررسی و كارشناسی صنایع موشكی و پدافندی و جنگنده های برتر دنیا - سامانه پدافند موشكی ایالات متحده
چهارشنبه 28 بهمن 1388

سامانه پدافند موشكی ایالات متحده

   نوشته شده توسط: reza sabbaghi    نوع مطلب :پدافنگ هوایی ،

استقرار سامانه پدافند موشكی ایالات متحده در اروپا به بهانه دفاع از اروپا و خاك آمریكا در برابر حملات احتمالی موشكی از جانب كشورهای موسوم به محور شرارت یكی از بزرگترین چالش ها در روابط دولت ایالات متحده با فدراسیون روسیه می باشد. دولت آمریكا با وجود مخالفت های جدی روسیه پروژه استقرار سامانه پدافند موشكی را با امضای قراردادهایی با دو كشور جمهوری چك و لهستان پیش می برد و كماكان اصرار دارد این پروژه را تا سال 1391 به انجام برساند. مسكو نیز با اذعان به تصمیم اكید واشنگتن برای تكمیل این پروژه می كوشد با تهدید كشورهای چك و لهستان آنها را از میانه راه بازگرداند.

دیمیتری مدودف رئیس جمهور فدراسیون روسیه پس از پیروزی تاریخی باراك اوباما در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده در 15 آبان سالجاری در جریان سخنرانی عمومی خود خطاب به مردم روسیه اعلام كرد دولت وی در نظر دارد موشك های كوتاه برد بالستیك اسكندر را در استان كالنینگراد (بخش جدا از خاك اصلی روسیه واقع در كرانه دریای بالتیك و بین لهستان و بلاروس) مستقر نماید. دو روز بعد در 17 آبان سالجاری آژانس خبری ریانووستی به نقل از یكی از مقامات وزارت دفاع روسیه كه خواست نامش فاش نشود خبر داد كرملین تا سال 1394 حداقل پنج گردان را در استان كالنینگراد مستقر خواهد ساخت كه به سامانه «موشك كوتاه برد اسكندرـام مجهز خواهند بود.

از سوی دیگر دیمیتری روگوزین نماینده روسیه در ناتو اعلام كرد: استقرار موشك های تاكتیكی دقیق در منتهاالیه غربی خاك روسیه سپر موشكی آمریكا را بی اثر می كند. وی در مصاحبه تلفنی با خبرگزاری نووستی در 15 آبان سالجاری افزود: ناتو باید از پیش می دانست اقدامات نابخردانه آن سازمان ممكن است نتایج خوبی به بار نیاورد. هیچ فرد عاقلی نمی تواند قصه ها در مورد تهدیدات موشكی ایران را باور كند و اینكه هزاران كیلومتر دورتر از آن و در حاشیه دریای بالتیك ضرورتی برای استقرار سامانه رهگیر موشكی وجود داشته باشد. هیچ كس باور نمی كند اسامه بن لادن در پی كسب موشكی باشد كه غرب را تهدید كند. سپر موشكی آمریكا هدفی جز خدشه دار كردن امنیت اروپا ندارد. وی در ادامه خاطرنشان كرد پاسخ روسیه به سپر موشكی كم هزینه و موثر خواهد بود.

آناتولی تسیانوك تحلیلگر روسی در مصاحبه با همین خبرگزاری گفت: استقرار سامانه های اسكندر بهترین پاسخ ممكن به طرح های موشكی آمریكا برای اروپا خواهد بود.

در29 آبان سالجاری خبرگزاری ریانووستی در گزارشی به قلم پیوترگونچا خبر داد روسیه ممكن است به عنوان پاسخی نامتقارن به استقرار سامانه پدافند ضد موشك آمریكا در اروپا سامانه های موشك تاكتیكی اسكندر را در بلاروس مستقر نماید. سپهبد ولادیمیر زارتیسكی فرمانده نیروی موشكی و توپخانه روسیه در پاسخ به پرسش روزنامه نگاران در این باره گفت: چرا ما نباید در شرایطی خاص و در راستای موافقتنامه همكاری با بلاروس دست به اقدام متقابل نزنیم. در عین حال مینسك اعلام نمود تیپ موشكی كه قرار است با موشك های اسكندر تجهیز شود در منطقه ماگلیف و در نزدیكی مرز این كشور با روسیه استقرار خواهد یافت. روس ها با اعلام این خبر خواستند به چك و لهستان هشدار دهند در صورت استقرار پدافند ضدموشك آمریكا در خاك آن كشورها با تهدید تهاجم موشك های اسكندر مواجه خواهند شد.

موشك اسكندر موشكی یك مرحله ای و كوتاه برد است و موتور محرك آن با سوخت جامد كار می كند. این موشك از پشت كامیون های چهارمحوری پرتاب می شود. هریك از این كامیون ها توانایی حمل دو فروند موشك را دارد. سامانه موشكی اسكندر دارای كامیون های دیگری از جمله كامیون ویژه بارگذاری مجدد موشك در سكوهاست و هریك از این كامیون ها نیز دو موشك را حمل می كنند. این سامانه دارای خودروهای كنترل آتش داده پردازی و تعمیر و نگهداری نیز می باشد. موشك اسكندر مجهز به سیستم كنترل پرواز درونی است و كلاهك آن سیستم هدایت اپتیكی مستقل دارد. این سیستم به كنترل كنندگان پرواز امكان می دهد مسیر پرواز موشك را تنظیم كنند. پاره ای از ویژگی های سامانه موشكی اسكندر عبارتند از:

برد پروازی: 280 ـ50 كیلومتر (این برد برای نوع اسكندر ـ ام نزدیك به 500 كیلومتر است)؛

وزن موشك هنگام پرواز: 3800 كیلوگرم؛

وزن سكوی پرتاب: 40000 كیلوگرم؛

تعداد پرسنل پرتاب كننده: 3 نفر.

سامانه موشكی اسكندر در سال 1383 برای ورود به خدمت در ارتش روسیه در نظر گرفته شد و استقرار آن در سال 1384 جنبه عملیاتی به خود گرفت. گفته می شود سامانه موشك تاكتیكی اسكندر پیشرفته ترین موشك سطح به سطح موجود در می باشد SS -12 است. موشك اسكندر نوع پیشرفته تر موشك توچكا یا SS -62 جهان است. عنوان این سامانه در دسته بندی ناتو كه پیش تر به طور گسترده ای در جنگ دوم چچن و همچنین درگیری روسیه و گرجستان مورد استفاده قرار گرفت. ماموریت MLRS متعارف و معمول این سامانه شامل هدف قرار دادن سامانه های پشتیبانی آتش دشمن نظیر: راكت انداز چند لول توپخانه دوربرد سامانه های پدافند موشكی پایگاه های هوایی سامانه های فرماندهی كنترل و ارتباطات و همچنین تاسیسات زیرساختی می باشد.

موشك اسكندر می تواند كلاهك های خوشه ای و یا نفوذكننده در استحكامات (سنگرشكن) نیز سوار كند. گفته می شود كلاهك ترموباریك (مكنده اكسیژن) نیز از جمله كلاهك هایی است كه می تواند سوار این موشك شود. این كلاهك ها با مكیدن اكسیژن هوا سربازان و افراد را دچار مشكل تنفس می كنند. این موشك قادر به حمل كلاهك هسته ای نیز می باشد.

موشك اسكندر قابلیت مانور بسیار بالایی دارد كه همین توانایی باعث می شود امكان كشف موشك توسط رادارهای پدافند ضدموشك دشمن كاهش یابد و به بهینه سازی مسیر تعیین شده در اطلاعات پروازی سیستم ناوبری داخلی موشك كمك می كند. در بدنه موشك اسكندر از تركیب ویژه ای استفاده شده است كه كشف آن را توسط رادار مشكل می كند. از سكوهای نیز استفاده كرد كه می تواند در مسیری دور از چشم R -005 پرتاب موشك اسكندر می توان برای پرتاب موشك كروز از نوع رادار پرواز كرده و با دقت بسیار بالا (با حداكثر سه متر نوسان) به هدف اصابت كند.

اینكه موضوع استقرار موشك های اسكندر در غرب روسیه یا خاك كشور بلاروس صرفا " تهدیدی بدون پشتوانه علیه برنامه پدافند ضدموشك آمریكا در اروپاست یا تصمیمی جدی و محكم امر قابل تعمقی در میان تحلیلگران است.

منتقدان به این پرسش كه آیا روسیه می تواند تا سال 1394 به تعداد كافی موشك اسكندر ـ ام برای تجهیز پنج گردان توپخانه موشكی تولید كند به دیده تردید می نگرند; با این وجود حاضر نیستند این تهدید را نادیده بگیرند. ادعاها در مورد برد موشك اسكندر تا حدودی گمراه كننده است. اگر برد 180 مایل (280 كیلومتر) درست باشد این موشك ها كارایی چندانی برای هدف قرار دادن محل های استقرار موشك های رهگیر پدافند ضدموشك مستقر در لهستان حداقل از خاك بلاروس را نخواهند داشت و رسیدن این موشك ها به جمهوری چك كه محل استقرار رادار باند ایكس خواهد بود حتی از كالنینگراد بعید به نظر می رسد. ولی ظاهرا " برد موشك اسكندر ـ ام تا حدود 500 كیلومتر (310 مایل) است و این برد برای هدف قرار دادن تاسیسات فوق كافی خواهد بود.

با وجود این عبور برد موشك تاكتیكی از مرز 500 كیلومتر آن را در رده موشك های میان برد قرار می دهد و استقرار چنین) خواهد بود كه در این صورت ممكن است آمریكا را وادار به INF موشكی مغایر با معاهده نیروهای هسته ای میان برد (تجدیدنظر و احیای برنامه سامانه های میان برد پرشینگ موشك های دریاپایه كروز و تسلیحات میان برد دیگر و استقرار مجدد آنها در اروپا نماید. لازم به ذكر است معاهده نیروهای هسته ای میان برد كه در 1366 به امضای سران آمریكا و اتحاد شوروی سابق رسید امروزه تامین منافع امنیتی فدراسیون روسیه را با دشواری های زیاد مواجه ساخته است و به كارگیری موشك اسكندر می تواند تا حد زیادی از نگرانی های امنیتی روسیه در قبال تهدیدات ناتو بكاهد. با این وجود از آنجایی كه معاهده ای كلیدی در بحث خلع سلاح هسته ای به شمار می رود خدشه دار شدن این معاهده می تواند بر روابط INF معاهده امنیتی آمریكا و روسیه اثر منفی بگذارد.

بعد از آغاز به كار دولت جدید ایالات متحده واز آنجا كه باراك اوباما برای بحران اقتصادی فعلی در جهان جنگ در عراق و افغانستان اولویت بیشتری قائل است نشانه ای ازتعدیل مواضع آمریكا نسبت به برنامه پدافند موشكی در اروپا بروز كرده است و ممكن است این كشور موضع ملایم تری نسبت به دولت بوش در مورد سپر موشكی اتخاذ كرده و برای آن اولویت كمتری قائل شود. در این صورت روسیه نیز احتمالا از تصمیم خود برای استقرار موشك های اسكندر عدول خواهد نمود. 

 


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.